Menu
1 / 0
Aktualności /

Już w niedzielę w Poznaniu mistrzostwa Polski w maratonie

Już w niedzielę w Poznaniu mistrzostwa Polski w maratonie

Już w niedzielę ulicami Poznania zawładną biegacze. Stolica Wielkopolski będzie gospodarzem mistrzostw Polski w maratonie. – Szykujemy prawdziwe święto biegania – zapewnia Łukasz Miadziołko, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Z królewskim dystansem zmierzy się w Poznaniu przeszło 4700 zawodników. W tym gronie nie zabraknie ponad pięćdziesiątki biegaczy, którzy zostali zgłoszeni do udziału w mistrzostwach Polski w maratonie.

Niedziela w Poznaniu to dzień, w którym nasze miasto będzie centrum polskich biegów. Szykujemy prawdziwe święto dla miłośników aktywnego wypoczynku oraz profesjonalnych biegaczy. Ogromna liczba uczestników, zawodnicy z 35 państw i medal z wizerunkiem wielkiego podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego. W tym wszystkim jeszcze prestiżowa rywalizacja o medale mistrzostw Polski z udziałem m.in. reprezentantów kraju na sierpniowe mistrzostwa świata, czyli Moniki Jackiewicz i Adama Nowickiego – informuje Łukasz Miadziołko z Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, organizatora 22. Poznań Maratonu, podczas którego rozegrane zostaną mistrzostwa Polski.

Wspomniany Nowicki, który w Budapeszcie mierzył się nie tylko z rywalami ale również z bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi, chciałby w Poznaniu zdobyć pierwszy w karierze złoty medal mistrzostw Polski na królewskim dystansie.

Wiem, jak smakuje brązowy i srebrny medal mistrzostw Polski, ale tego złotego jeszcze nie mam. To jest bardzo dobry sezon w moim wykonaniu. Przyjechałem sprawdzić swoją formę oraz jak biega się maraton po 8 tygodniach od ostatniego występu na tym dystansie – przyznawał na konferencji prasowej poprzedzającej poznańskie wydarzenie Adam Nowicki.

Poznań po raz szósty będzie gospodarzem mistrzostw Polski w maratonie. Pierwszy raz gościł takie wydarzenie w roku 1930. Później krajowy czempionat odbywał się w stolicy Wielkopolski w 1938, 1952, 1957 oraz 1966 roku.

Mistrzostwa Polski w maratonie wracają do Poznania po blisko 60 letniej przerwie. Dla nas to przede wszystkim duże wyróżnienie, że możemy ponownie gościć elitę polskich biegów. Chcemy zapewnić zawodnikom jak najlepsze warunki startu, tak aby chętnie wracali na kolejne imprezy organizowane w naszym mieście – dodaje Łukasz Miadziołko.

Pierwsza edycja mistrzostw Polski w maratonie odbyła się w roku 1924. Na trasie  Rembertów-Wawer-Zegrze-Nieporęt-Rembertów najlepszy okazał się Stefan Szelestowski, który złoty medal zdobył z czasem 3:13.10.5 – naówczas rekordem Polski. Kobiety o medale mistrzostw rywalizują od 1981 roku. Przed 42 laty w Warszawie wygrała – z wynikiem 2:55:05 – Anna Bełtowska-Król z Hutnika Kraków.

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Tomasz Kasjaniuk 

Powrót do listy

Więcej