Menu
1 / 0
Aktualności /

W weekend mistrzostwa Polski U16 w Słubicach. Na starcie ponad 1000 młodych lekkoatletów

W weekend mistrzostwa Polski U16 w Słubicach. Na starcie ponad 1000 młodych lekkoatletów

Ponad 1000 osób zgłoszono do weekendowych mistrzostw Polski U16 w Słubicach. – To bardzo ważne wydarzenie z punktu widzenia masowości sportu – mówi szef szkolenia młodzieży w PZLA Marcin Góra.

We wrześniu tradycyjnie uwaga lekkoatletycznych kibiców skupiona jest na startach młodzików. Ostatnie tygodnie przyniosły kilka wartościowych wyników uzyskanych w tej kategorii wiekowej. Vanessa Michaluk dwukrotnie poprawiła najlepszy wynik w historii polskiej lekkoatletyki uzyskując w biegu na 80 metrów przez płotki najpierw czas 11.38, a później 11.35. Jednym z bohaterów wrześniowych mityngów młodzików jest także zawodnik Agrosu Żary Michał Kiernożycki. Sprinter, który w Słubicach będzie bronił mistrzowskiego tytułu na dystansie 300 metrów – przed rokiem w Lublinie wygrał z czasem 35.61 – w ostatnich tygodniach poprawiał nieoficjalne rekordy Polski w biegach na 200 (21.88 w Łodzi), 300 (34.20 w Poznaniu) oraz 300 metrów przez płotki (36.79 w Karpaczu). Warto dodać, że ostatni z tych wyników uzyskał debiutując w rywalizacji płotkarskiej.

Dla Michała to drugi pełny sezon startowy. Już w zeszłym roku było widać jaki drzemie w nim potencjał. Jest pracowitym i uzdolnionym zawodnikiem, a do tego bardzo ambitnym. Wyniki, które uzyskuje są naprawdę rewelacyjne i zachęcają nas do dalszych treningów. Podchodzimy jednak do tego wszystkiego z pokorą. Obaj wiemy, że te najważniejsze starty i cele dopiero przed nami – zapewnia trener Kiernożyckiego Mateusz Wisz.

W programie mistrzostw Polski młodzików znajduje się 36 konkurencji. Na starcie pojawi się przeszło 1000 uczestników reprezentujących ponad 260 klubów lekkoatletycznych z całego kraju.  

Mistrzostwa Polski do lat 16 to bardzo ważne wydarzenie z punktu widzenia masowości sportu. Trzeba jednak pamiętać, że zawodnicy, którzy startują w tych zawodach są dopiero na początku sportowej drogi. Ważniejszy od wyniku jest sam udział w takiej imprezie. To ma być zachęta do dalszego uprawiania lekkoatletyki – mówi Marcin Góra, który w Polskim Związku Lekkiej Atletyki odpowiada za szkolenie młodzieży.

Słubice kolejny raz w ostatnich dwóch dekadach będą gospodarzem mistrzostw Polski młodzików. Impreza, znana również pod nazwą Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego, gościła w tym nadodrzańskim mieście poprzednio w 2003, 2012 oraz 2016 roku.

Zawsze organizacja takiego wydarzenia jest dużym wyzwaniem. Ranga mistrzostw Polski zobowiązuje nas do zdecydowanie innych przygotowań niż przed zwykłymi zawodami. Mamy nadzieję, że uczestnicy docenią naszą gościnę i wyjadą ze Słubic, z Ziemi Lubuskiej, zadowoleni – mówi koordynator mistrzostw, dyrektor ds. sportu i rekreacji Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Ryszard Chustecki.

Mistrzostwa Polski do lat 16 wystartują w sobotę o poranku – pierwsze konkurencje zaplanowano na godzinę 10:00. Dwudniowe zawody pokaże na żywo telewizja internetowa HTS Słubice.

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Tomasz Kasjaniuk

Powrót do listy

Więcej