Menu
1 / 0
Aktualności /

Ponad tysiąc uczestników finału „Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich”

Ponad tysiąc uczestników finału „Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich”

Bardziej aktywnego zakończenia wakacji nie można sobie wyobrazić! W czwartek i piątek w Toruniu odbędzie się wielki finał tegorocznej akcji „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie”, a w trakcie dwudniowej imprezy w lekkoatletycznych zmaganiach weźmie udział ponad tysiąc dzieci z całej Polski. Na toruńskim stadionie pojawią się też wielkie lekkoatletyczne gwiazdy, z medalistami największych światowych imprez na czele.

„Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” to program, który ma zachęcić dzieci do uprawiania sportu. W maju i czerwcu odbyło się szesnaście wojewódzkich eliminacji, w trakcie których wyłonione zostały reprezentacje wszystkich województw. Najlepsi z eliminacji przyjadą do Torunia walczyć o prymat w Polsce, ale także po to, by się świetnie bawić. W trakcie dwudniowego święta młodzi lekkoatleci będą mieli okazję spotkać m.in. dwukrotnego mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą Tomasza Majewskiego, olimpijkę i medalistkę mistrzostw Europy Sofię Ennaoui, a także wielu innych byłych i obecnych reprezentantów Polski, m.in. Marikę Popowicz-Drapałę, Norberta Kobielskiego czy Marka Zakrzewskiego.

– Zależy nam na tym, by przyciągać dzieciaki do uprawiania sportu. A przyciągnąć można jest najprościej w dwojaki sposób, czyli przez dobrą zabawę i przez możliwość poznania gwiazd, które widują w telewizji. Jestem przekonany, że tak, jak ubiegłoroczni uczestnicy „Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich” zapamiętali spotkania z gwiazdami, tak samo jest i w tym roku – mówi Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Lekkoatletyczne gwiazdy towarzyszą uczestnikom nie tylko w trakcie finału, ale również w trakcie wszystkich zawodów eliminacyjnych.

– Fantastycznie bawiłam się na eliminacjach w Olsztynie i zobaczyłam, jak bardzo ważny jest to program. Gdy ja zaczynałam swoją przygodę ze sportem nie mieliśmy okazji rywalizować na tam profesjonalnych zawodach. Bardzo się cieszę, że taka akcja jest kontynuowana, bo z pewnością za jakiś czas będziemy mieli więcej lekkoatletów, a na pewno więcej zdrowej młodzieży – mówi Natalia Kaczmarek, mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska z Tokio, która kilka dni temu w Budapeszcie zdobyła srebrny medal mistrzostw świata.

Uczestnicy finału „Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich” przyjechali do Torunia w środę, a rywalizację zaczną od czwartku. Tego dnia w toruńskim Parku Na Skarpie odbędzie się bowiem rywalizacja w biegach przełajowych. Oprócz tego wszyscy zawodnicy będą mieli okazję uczestniczyć w atrakcyjnych zajęciach edukacyjnych i rekreacyjnych oraz bawić się podczas dyskoteki w Strefie Młodego Olimpijczyka, specjalnie zbudowanej tuż przy stadionie im. Grzegorza Duneckiego, gdzie w piątek odbędzie się rywalizacja w lekkoatletycznym dwuboju. Wyjątkowa ma być także ceremonie otwarcia, a na dzieci czekać będą też m.in. ścianka wspinaczkowa, gry napędzane rowerami elektrycznymi, czy stanowisko Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Na reprezentantów szesnastu województw czeka wiele atrakcji i sportowych, i poza sportowych, a w trakcie zmagań na stadionie odbędzie się absolutnie wyjątkowy bieg sztafetowy, w którym będą aż dwadzieścia cztery zmiany, a każdy zawodnik przebiegnie dwieście metrów. – To będzie „Sztafeta Młodych Olimpijczyków – wyjaśnia Chmara.

W „Lekkoatletycznych Nadziejach Olimpijskich” udział biorą dzieci w wieku 10-13 lat. W sumie, w ramach programu, odbyło się łącznie szesnaście eliminacji wojewódzkich – w Warszawie, Szczecinie, Krakowie, Olsztynie, Bydgoszczy, Rudzie Śląskiej, Łodzi, Słupsku, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Karpaczu, Lublinie, Stalowej Woli, Białymstoku i Opolu. Tegoroczny program rozszerzony został o biegi przełajowe oraz cykl zajęć dla młodszych dzieci pod nazwą #ZacznijOdLekkiej.

– Robimy wszystko, co w naszej mocy, by zachęcić dzieciaki do uprawiania sportu, a „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” nie są jedyną realizowaną przez nas akcją. Mamy bardzo atrakcyjny program „Lekkoatletyka dla każdego”, a także staramy się pozyskiwać i wykorzystywać środki unijne na organizację niezwykłych lekkoatletycznych zajęć dla dzieci, jak choćby ubiegłoroczne Athletics Unlimited Games w Krakowie – mówi Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. 

Cykl „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a projekt, organizowany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, wspierają PZU, Fundacja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej. Sponsorem finału w Toruniu jest również firma ORLEN.

Informacja prasowa

Powrót do listy

Więcej