1 / 0

Maribor: złote medale EYOF-u dla Krukowskiego i Trościanki

Oszczepnik Roch Krukowski (KS Warszawianka) oraz wieloboista Hubert Trościanka (Uczniak Szprotawa) zdobyli we wtorek złote medale podczas 17. Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy, który trwa w Mariborze.

Krukowski, zdecydowany lider światowych tabel, zaczął zmagania od słabszych prób, ale w trzeciej znokautował rywali. Dotychczasowego prowadzącego, Ukraińca Saievskyiego przerzucił o ponad 4 metry. Warszawianin uzyskał wynik 79.40 i zapewnił sobie drugi z rzędu triumf w festiwalu młodzieży. Dla Polski to trzeci kolejny triumf w rzucie oszczepem -w 2019 roku w Baku najlepszy był Eryk Kołodziejczak, a przed rokiem w Bańskiej Bystrzycy triumfował właśnie Krukowski.

Świetny start odnotował w północnej Słowenii Hubert Trościanka. Wieloboista ze Szprotawy spisywał się znakomicie i do biegu na 1500 metrów przystępował jako lider dziesięcioboju. Niewielka przewaga nad Niemcem Clairem nie wprawiła Polaka w zakłopotanie. Od początku biegł z przodu stawki, później przed niego wysunął się Portugalczyk. Gdy na finiszowej prostej Niemiec zbliżył się do Polaka ten w iście sprinterskim stylu zawalczył o pozycję. Ostatecznie wygrał dziesięcioboju gromadząc 7354 pkt. Tym samym Trościanka został pierwszym polskim zwycięzcą EYOF-u w wieloboju.

W innych wtorkowych finałach piąty w biegu na 100 metrów był Tomasz Bajraszewski (10.79), a tą samą lokatę wywalczył – z wynikiem 18.37 – kulomiot Mateusz Chodakowski. Szóste miejsce w skoku w dal wywalczyła Olga Szlachta (5.94), a siódmy w biegu na 110 metrów przez płotki był Jakub Zachara (13.95).

Pełne wyniki: Maribor

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Tomasz Kasjaniuk