Menu
1 / 0
Aktualności /

Dawid Kuraszkiewicz: Gorzów jest dumny z goszczenia mistrzostw Polski

Dawid Kuraszkiewicz: Gorzów jest dumny z goszczenia mistrzostw Polski

Już w czwartek w Gorzowie Wielkopolskim startują 99. PZLA Mistrzostwa Polski. – Jesteśmy dumni z goszczenia tak ważnej imprezy – mówi Dawid Kuraszkiewicz z Urzędu Miasta w Gorzowie, który jest głównym koordynatorem projektu organizacji wydarzenia.

Przygotowania do mistrzostw trwają od wielu miesięcy. Pierwsze kroki poczyniono ponad 1,5 roku temu.

Pierwsze przygotowania rozpoczęliśmy już na początku 2022 roku, kiedy to wspólnie z Akademickim Lekkoatletycznym Klubem Sportowym AJP zarezerwowaliśmy wszystkie hotele w ówczesnym terminie mistrzostw Polski. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy tak naprawdę czy będziemy je organizować. Wynikało to z pewnych ograniczeń związanych z bazą hotelową w Gorzowie Wielkopolskim. Poważniejsze pracę rozpoczęliśmy w listopadzie 2022 roku po tym jak Prezydent Miasta powołał zespół ds. organizacji 99. PZLA Mistrzostw Polski. Od tamtej pory sporo prac było wykonywanych przy biurkach. Od dwóch miesięcy mocno przyspieszyły pracę na samym stadionie gdyż ten wymagał pewnych niewidocznych dla postronnego kibica usprawnień – mówi Dawid Kuraszkiewicz.

Organizacja mistrzostw to projekt, który jest realizowany przez wiele miesięcy. To oznacza, że na różnych etapach zaangażowanych w niego było wiele osób.

Szczerze mówiąc ciężko jest do końca stwierdzić ile osób jest zaangażowanych w ten projekt, gdyż tak naprawdę wiele prac było wykonanych wcześniej i dziś zaangażowanie pewnych osób nie było już konieczne. Jako przykład wskażę przygotowanie oferty sponsorskiej i rozmowy z partnerami w co mocno zaangażowany był Wydział Obsługi Inwestora i Biznesu w naszym magistracie. Dziś oczywiście nas wspierają, ale już nie tak intensywnie jak poprzednio. Gdybym miał się pokusić o przedstawienie konkretnej liczby ile osób na przestrzeni ostatnich miesięcy było zaangażowanych w projekt to oscylowała by ona w okolicach 150. Osób, które od początku do końca odpowiadają za organizację mistrzostw jest 14 – przyznaje Kuraszkiewicz.

Mistrzostwa Polski to dla miasta – jak podkreśla koordynator projektu – ogromne wyzwaniem także w sferze wizerunkowej. Dotychczas lekkoatletyka nie była silnie kojarzona z Gorzowem Wielkopolskim.

Dla nas to niesamowita wartość sportowa, promocyjna oraz integrująca mieszkańców. Do tej pory Gorzów Wielkopolski kojarzony był raczej ze sportem żużlowym, koszykówką czy sportami wodnymi. Dziś z czystą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że powoli zaczynamy być kojarzeni jako ciekawy ośrodek lekkoatletyczny. Świadczą o tym wyniki wywodzących się z naszych klubów sportowców z mistrzynią olimpijską w sztafecie Natalią Kaczmarek na czele. Nowy stadion jest bodźcem do rozwoju i dlatego też cieszymy, że możemy być gospodarzem tak wspaniałej imprezy. Myślę, że w mieszkańcach Gorzowa budzi to dumę – mówi Dawid Kuraszkiewicz.

Lekkoatletyka na najwyższym poziomie jest produktem pożądanym przez mieszkańców miasta, ale też całego województwa, które ostatni raz gościło lekkoatletyczne seniorskie mistrzostwa kraju w 1968 roku.

Gorzów Wielkopolski, ale tak naprawdę całe województwo lubuskie spragnione jest lekkoatletyki. Najlepiej świadczy o tym sprzedaż biletów. W tydzień po uruchomieniu sprzedaży mieliśmy rozdystrybuowane 75% dostępnych wejściowek. Już wcześniej wiedzieliśmy, że dostawimy trybunę i według stanu na 21 lipca na sobotę nie mamy już dostępnych miejsc, zaś na czwartek i piątek zostało ich kilkadziesiąt – relacjonuje sprzedaż biletów nasz rozmówca.

Osoby, którym nie udało się kupić biletów będą mogły przeżywać lekkoatletyczne emocje na Placu Grunwaldzkim, położonym nieopodal stadionu.

Osoby, które nie będą mogły być na stadionie będą mogły skorzystać ze Strefy Kibica, którą szykujemy specjalnie na okoliczność mistrzostw Polski. Na telebimie będziemy transmitować to co dzieje się 500 metrów dalej na stadionie – podkreśla koordynator organizacji mistrzostw.

Ambicją miasta jest stanie się stałym punktem na polskiej mapie lekkoatletycznej. 

Na pewno będziemy dążyli do tego, żeby stadion "żył", żeby odbywały się na nim cykliczne imprezy takie jak Grand Prix sportowców niepełnosprawnych, czy Miting im. Zygmunta Walczaka. Co do imprez mistrzowskich to jestem przekonany, że będziemy o nie aplikowali, ale wszystko będzie uzależnione od budżetu miasta i decyzji Zarządu PZLA – zaznacza Kuraszkiewicz.

Na koniec rozmowy prosimy jeszcze koordynatora organizacji o ciekawostki liczbowe związane z mistrzostwami.

Najważniejsza liczba to 99, bo są to 99. PZLA Mistrzostwa Polski. Kolejna to 55 bo po tylu latach Mistrzostwa Polski wracają na Ziemię Lubuską. W ponad 30 konkurencjach wystartuje około 600 zawodników. Planowanych jest mniej więcej 10 godzin transmisji w telewizji i Internecie. Przy mistrzostwach pracować będzie 60 wolontariuszy, 70 pracowników ochrony i 80 sędziów – wylicza Dawid Kuraszkiewicz.

PZLA Mistrzostwa Polski odbędą się w Gorzowie Wielkopolskim pomiędzy 27 i 29 lipca. Ostatnie bilety są jeszcze dostępne w sprzedaży. Transmisje z zawodów przeprowadzi TVP Sport.

Maciej Jałoszyński

Powrót do listy

Więcej