Menu
1 / 0
Aktualności /

Leksykon trenerów LA w reprezentacjach olimpijskich

Leksykon trenerów LA w reprezentacjach olimpijskich

Krzysztof Kisiel oraz Jarosław Kisiel przygotowali dwutomowy leksykon, w którym szczegółowo przedstawiają biogramy trenerów lekkoatletycznych na letnich igrzyskach olimpijskich.

Każde rozgrywane co cztery lata Igrzyska Olimpijskie, budzą duże zainteresowanie społeczne, skupia się ono na występach naszych reprezentantów, licząc, że odniosą oni na nich sukcesy. Nim jednak nasi przedstawiciele przystąpią do olimpijskiej rywalizacji przechodzą, długoletni proces przygotowawczy pod okiem swoich szkoleniowców. Raz na cztery lata nadchodzi długo oczekiwany moment na ogłoszenie przez Polski Komitet Olimpijski składu reprezentacji narodowej w lekkiej atletyce.

W polskiej literaturze sportowej jest wiele opracowań przedstawiających biogramy olimpijczyków we wszystkich dyscyplinach sportowych, często z podziałem na poszczególne, konkretne dyscypliny sportowe czy miejsce ich pochodzenia np. województwa lub miejscowości. Dotychczas nie było żadnej publikacji poświęconej trenerom lekkiej atletyki, którzy uczestniczyli w igrzyskach i są olimpijczykami (składali ślubowanie olimpijskie).

Lukę tę uzupełnia LEKSYKON TRENERÓW LEKKIEJ ATLETYKI OLIMPIJSKIEJ REPREZENTACJI POLSKI W LATACH 1920 – 2020. Jego autorami są członkowie Komisji Historycznej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Jarosław Kisiel, Krzysztof Kisiel. Zakres czasowy publikacji obejmuje lata 1920–2020 tj. od Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii do w Tokio. Rozpoczyna się wraz z powołaniem Polskiego Komitetu Olimpijskiego w 1919 r. i przedstawieniem jego działań związanych z przygotowaniem do startu na VII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Antwerpii w 1920 r. Kończy się na XXXII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020. Uwzględnia on także historię nieodbytych igrzysk w 1940 r. i 1944 r. a także Zawodów Przyjaźni w 1984 r.

Publikacja została wydana w dwóch tomach, w których przedstawiono imienne składy lekkoatletycznej reprezentacji Polski w latach 1920-2020, jej kierowników a przede wszystkim 123 biogramy trenerów lekkiej atletyki uczestniczących w igrzyskach olimpijskich.

Powrót do listy

Więcej