Menu
1 / 0
Aktualności /

Publikacja poświęcona nieznanej oszczepniczce Zofii Smętek

Publikacja poświęcona nieznanej oszczepniczce Zofii Smętek

Polskie Towarzystwo Historyczne – Oddział w Kaliszu wydało nowy tom cyklicznego swojego wydawnictwa: Rocznik Kaliski XLVIII. Publikacja ta zawiera artykuł Krzysztofa Kisiela, członka Komisji Historycznej PZLA pt. Kaliszanka Zofia Smetek, która została warszawiakiem Witoldem Smentkiem.

Tekst przedstawia jedną z najbardziej tajemniczych postaci polskiej lekkoatletyki, oszczepniczki Zofii Smętek. Pochodząca z Kalisza bardzo wszechstronna sportsmenka, odnosiła sukcesy w szeregu dyscyplinach sportowych jak: kolarstwo, tenis stołowy, grała w hanzę oraz lekkoatletyce gdzie się specjalizował w rzucie oszczepem. W tej konkurencji w dniu 22 października 1933 r. startując w zawodach w Łodzi ustanowiła rekord świata w rzucie oszczepem oburącz wynikiem 59.34 m. Ta bardzo uzdolniona lekkoatletka w 1937 r poddała się operacji zmiany płci i przyjęła nazwisko Witold Smentek. Wokół postaci Zofii, później Witolda narosło wiele nieprawdziwych faktów. Publikacja nie tylko weryfikuje pewne fakty ale poszerza wiedzę na temat bohaterki artykułu.

Książka Polskiego Towarzystwa Historycznego – Oddział w Kaliszu Rocznik Kaliski XLVIII, będzie umieszczona w wersji elektronicznej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej. Zapraszamy serdecznie do jej odwiedzenia.

Powrót do listy

Więcej