1 / 0

Turyn: Napiórkowska i Megier najlepszymi z Polaków podczas ME w crossie

Podczas rozegranych w parku La Mandria na przedmieściach Turynu we włoskim Piemoncie mistrzostw Europy w biegach przełajowych indywidualnie najlepsze lokaty z biało-czerwonych zajęli Katarzyna Napiórkowska oraz Maciej Megier.

Włosi przygotowali trudną crossową trasę. Organizatorzy pętle poprowadzili po rozległych terenach malowniczo położonego u podnóża Alp parku. Nie zabrakło także interesujących punktów – kilkudziesięciometrowy odcinek przebiegał przez pałac, a zawodnicy mijali na trasie m.in. ekspozycję dorożek. Najlepiej z biało-czerwonych spisała się we Włoszech Katarzyna Napiórkowska. Nasza juniorka finiszowała na siedemnastej pozycji. Do zwyciężczyni – Marii Forero z Hiszpanii – Polka straciła niespełna minutę. Nasza zawodniczka osiągnęła czas 13:50, triumfatorka 13:04.

W biegu mężczyzn z kategorii U20 Polska desygnowała do startu drużynę. Najlepiej z naszych biegaczy spisał się Maciej Megier, który z czasem 18:25 finiszował jako 23. Dalsze lokaty zajęli Kamil Herzyk (18:47) oraz Konrad Pogorzelski (19:05). Biało-czerwoni w rywalizacji teamów zostali sklasyfikowani na dziesiątym miejscu. Złoty medal zdobył Will Barnicoat (17:40) – Brytyjczyk tuż przed metą wyprzedził prowadzącego Irlandczyka, który opadając z sił omal nie upadł.

Najlepszym z Polaków w biegu U23 był 35. na mecie Mikołaj Czeronek (25:01). Na dalszych miejscach byli Mateusz Gos (59., 25:50) i Aleksander Wiącek (68., 26:20). Drużynowo biał-czerwoni zostali sklasyfkowani na jedenastej pozycji. Bieg wygrał Charles Hicks (23:40).

Wśród pań z kategorii U23 52. była Julia Koralewska (22:55). Wygrała Nadia Battocletti (19:55).

W biegu seniorek Sabina Jarząbek od startu biegła w czwartej dziesiątce i rywalizację ukończyła ostatecznie na 37. miejscu. Zawodniczka Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego ok. ośmiokilometrową trasę pokonała w 28:55. Na podium stanęły faworytki. Złoto, podobnie jak przed rokiem w Dublinie, zdobyła Norweżka Karoline Bjerkeli Grøvdal (26:25). Zawodniczka ze Skandynawii wyprzedziła Niemki: Konstanze Klosterhalfen (26:29) oraz Alinę Reh (27:19).

Kolejna edycja przełajowych mistrzostw Europy odbędzie się za rok w Brukseli.

Pełne wyniki: Piemont / Turyn

Maciej Jałoszyński / foto: Hubert Trochimowicz