Menu
1 / 0
Aktualności /

Mistrzostwa Europy 2026 w Birmingham

Mistrzostwa Europy 2026 w Birmingham

Obradująca w miniony weekend w Warszawie Rada European Athletics przyznała Birmingham prawo organizacji mistrzostw Europy w sezonie 2026.

Wielka Brytania pierwszy raz w historii będzie gospodarzem letnich mistrzostw Europy. Birmingham w 2003 i 2018 roku gościło halowe mistrzostwa świata. Cztery lata temu właśnie tam polska sztafeta 4 x 400 metrów poprawiła halowy rekord świata. Przed kilku miesiącami miasto było areną, zakończonych dużym sukcesem organizacyjnym, igrzysk Wspólnoty Narodów. Zawody lekkoatletyczne na zmodernizowanym Alexander Stadium cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem kibiców – bilety były wyprzedane na wszystkie sesje imprezy.

Brytyjska publiczność należy do najlepszej na świecie, pełnej pasji i entuzjazmu. Widzieliśmy to podczas igrzysk Wspólnoty Narodów, gdzie trybuny były pełne nawet podczas zawodów porannych. Nie mogliśmy wybrać lepszego miasta-gospodarza na naszą najważniejszą imprezę w sezonie 2026 – powiedział po wyborze Birmingham prezydent European Athletics Bułgar Dobromir Karamarinov.

Zawody w Birmingham mają odbyć się w drugim tygodniu sierpnia 2026 roku.

Drugim miastem, które aspirowało do roli gospodarza 27. Mistrzostw Europy był Budapeszt. Najbliższy czempionat kontynentu odbędzie się na początku czerwca 2024 roku w Rzymie. Za 7 lat – w 2028 roku – impreza odbędzie się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

W Warszawie Rada European Athletics powierzyła także organizację mistrzostw Europy U20 w 2025 roku Tampere (Finlandii) oraz mistrzostw Europy w biegach przełajowych w 2024 roku tureckiej Antalyi. Ostatecznie potwierdzono także zmianę daty i lokalizacji przyszłorocznych mistrzostw Europy juniorów. Tak jak już informowaliśmy w roli gospodarza tej imprezy Kluż-Napokę (Rumunia) zastąpi Jerozolima. Zawody odbędą się nie w lipcu, a na początku sierpnia.

Maciej Jałoszyński / foto: European Athletics

Powrót do listy

Więcej