1 / 0

Cali: rekord Polski i brąz tyczkarza Michała Gawendy

Tyczkarz stołecznej Skry Michał Gawenda poprawiając rekord Polski U18 został w Cali brązowym medalistą mistrzostw świata juniorów. W finale biegu na 400 metrów przez płotki szósta była Wiktoria Oko.

Polak bez problemu poradził sobie z wysokościami 5.05, 5.25 i 5.35. Później Polak nie zaliczył w pierwszej próbie 5.40 i przeniósł pozostałe na 5.45. Pewny medalu 17-letni warszawiak już w pierwszym podejściu pokonał 5.45 i poprawił własny rekord Polski juniorów młodszych. Następnie po nieudanym skoku na 5.50 Gawenda ponownie skorzystał z możliwości przeniesienia pozostałych prób – tym razem na 5.55, ale te skoki nie były już udane. Ostatecznie zawodnik Skry zdobył brąz. Mistrzem świata został Francuz Anthony Ammirati – 5.75. Dla Gawendy to drugi medal w tym roku – kilka tygodni temu w Jerozolimie został mistrzem Europy U18. Urodzony w 2005 roku Polak, najmłodszy z medalistów, będzie juniorem jeszcze podczas kolejnej edycji światowego czempionatu w tej kategorii wiekowej (w 2024 roku w Limie). To drugi w historii polskiej lekkoatletyki medal w skoku o tyczce na mistrzostwach świata juniorów. Poprzedni zdobył w 2008 roku (srebro) w Bydgoszczy Paweł Wojciechowski.

W finałowym biegu na 400 metrów przez płotki szósta była Wiktoria Oko. Polka uzyskała czas 58.56, by myśleć o medalu trzeba było biegać poniżej 57 sekund. Wygrała Akala Gattett – 56.16.

Po przejściu porannych eliminacji (23.78) Magdalena Niemczyk w biegu półfinałowym na 200 metrów była piąta z czasem 23.59 i nie awansowała do finału.

Bez problemu do półfinału biegu na 800 metrów awansował Kacper Lewalski, który wygrał swój bieg z czasem 1:48.59. Dużo szczęścia miał Bartosz Kitliński, drugi z naszych średniodystansowców. Uzyskał czas 1:50.49 i awansował do kolejnej rundy po skorygowaniu czasów przez sędziów. W półfinałach w związku z tym zobaczymy 25 biegaczy. Identyczny czas jak młody Polak miał bowiem reprezentant Australii.

Z udziałem w mistrzostwach świata U20 w Cali pożegnały się obie polskie sztafety sprinterskie. Dorota Puzio, Aleksandra Piotrowska, Julia Dziamska i Magdalena Niemczyk uzyskały czas 45.14. Panowie biegnący w składzie Damian Soból, Dawid Grząka, Michał Gorzkowicz i Hubert Kozelan zostali zdyskwalifikowani za przekroczenie strefy zmian.