1 / 0

Oregon: sztafeta 4 x 400 metrów na dziewiątym miejscu

Męska sztafeta 4 x 400 metrów zajęła dziewiąte miejsce w finale mistrzostw świata, które dziś zakończyły się w Eugene, w stanie Oregon.

Polacy pobiegli w identycznym zestawieniu jak podczas eliminacji. Rozpoczął Maksymilian Klepacki, później pałeczkę przejął Karol Zalewski. W drugiej części rywalizacji na bieżni pojawili się Mateusz Rzeźniczak i Kajetan Duszyński. Nasz zespół od początku biegł z tyłu stawki. Na mecie Polacy zameldowali się jako dziewiąty zespół, osiągając czas 3:02.51. Złoto zdobyli Amerykanie.

Pia Skrzyszowska w półfinale biegu na 100 metrów przez płotki zaprezentowała się z bardzo dobrej strony. Polka zajęła w swojej serii czwarte miejsce wyrównując czasem 12.62 rekord życiowy oraz własny rekord kraju U23, który ustanowiła w czerwcu w Suwałkach. O znakomitym poziomie półfinałów świadczy fakt, że już w pierwszym Nigeryjka Tobi Amusan ustanowiła czasem 12.12 rekord świata, wymazując z tabel rekordowe 12.20 Kendry Harrison (w finale Afrykanka poprawiła się jeszcze osiągając niewiarygodne wręcz 12.06, ale z wiatrem +2,5 m/s). Żeby awansować do finałowej ósemki trzeba było pobiec 12.50. Wynik Polki był dziesiątym rezultatem półfinałów.

Mistrz olimpijski Dawid Tomala zmagał się na trasie chodu na 35 kilometrów nie tylko z rywalami, ale z własnymi przeciwnościami. Dobry marsz utrudniał mu ból nogi. Ostatecznie nasz zawodnik zakończył na dziewiętnastym miejscu. Mimo to czas 2:30:47, jaki osiągnął, to drugi najlepszy wynik w historii Polski. Do mety chodu nie dotarł natomiast, zdjęty z trasy przez zespół sędziowski, Artur Brzozowski.

Polska kończy 18. edycję lekkoatletycznych mistrzostw świata z czterema medalami. W klasyfikacji punktowej biało-czerwoni zdobyli 49 punktów.

Kolejne edycje światowego czempionatu, organizowanego pod egidą World Athletics, zaplanowano na lata 2023 (Budapeszt) oraz 2025 (Tokio). Wcześniej, bo już 15 sierpnia tego roku w Monachium rozpoczną się lekkoatletyczne mistrzostwa Europy.

Pełne wyniki: Eugene / Oregon

Maciej Jałoszyński / foto: Paweł Skraba