Menu
1 / 0
Aktualności /

Tokio gospodarzem Mistrzostw Świata 2025

Tokio gospodarzem Mistrzostw Świata 2025

Tokio będzie za trzy lata gospodarzem lekkoatletycznych mistrzostw świata – taką decyzję podjęła obradująca w Eugene Rada World Athletics. Jednym z kontrkandydatów stolicy Japonii był Stadion Śląski.

Tokio drugi raz zorganizuje mistrzostwa globu w lekkoatletyce. Poprzednio zawody tej rangi gościły w stolicy Japonii przeszło trzy dekady temu – w 1991 roku.

Wśród niezwykle silnej grupy kandydatów Tokio zaoferowało najbardziej atrakcyjną ofertę. Mam nadzieje że będzie to dobry impuls dla Japonii, która w 2025 roku będzie świętować 100-lecie swojej federacji lekkoatletycznej – powiedział prezydent World Athletics Sebastian Coe.

Kontrkandydatami Tokio do organizacji mistrzostw były Nairobi, Singapur oraz Stadion Śląski.

Władze światowej lekkoatletyki przyznały także prawo do goszczenia dwu kolejnych edycji mistrzostw świata w biegach przełajowych. W 2024 roku zawody odbędą się w chorwackiej Puli, a dwa lata później w Tallahassee – stolicy Florydy. USA trzeci raz zorganizują mistrzostwa w crossie – poprzednio były ich gospodarzem w 1984 (Nowy Jork) oraz 1992 roku (Boston). Najbliższa edycja zawodów odbędzie się wiosną 2023 roku w Bathurst (Australia).

W Eugene podjęto także decyzję, że zawody World Athletics Relays będą odbywać się w latach parzystych. W 2024 roku będą stanowić pełną kwalifikację do igrzysk olimpijskich. 14 z 16 drużyn zostanie zakwalifikowanych do startu w Paryżu na podstawie wyników z imprezy, pozostałe dwa miejsca będą czekać na najlepsze drużyny wg. czasów. Nowy format zawodów przewiduje, że w każdej konkurencji wystartują po 32 kraje, każdego dnia rozegranych będzie 20 biegów. Nowością będą biegi repasażowe, planowane w drugim dniu imprezy.

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Marek Biczyk

Powrót do listy

Więcej