Menu
1 / 0
Aktualności /

Lekkoatletyka zdominowała 87. Plebiscyt Przeglądu Sportowego

Lekkoatletyka zdominowała 87. Plebiscyt Przeglądu Sportowego

Lekkoatletyka zdominowała 87. Plebiscyt Przeglądu Sportowego. W finałowej dziesiątce tego drugiego najstarszego plebiscytu sportowego świata znalazło się aż pięć lekkoatletycznych wyróżnień.

Najwyżej z lekkoatletów – na drugim miejscu, tuż za futbolistą Robertem Lewandowskim –została sklasyfikowana Anita Włodarczyk. Polka sięgnęła w Tokio po złoto olimpijskie w rzucie młotem i wpisała się dodatkowo na karty historii światowego sportu jako pierwsza lekkoatletka, która trzykrotnie z rzędu zwyciężyła w jednej konkurencji podczas kolejnych igrzysk. Dla rekordzistki świata tegoroczna statuetka jest dziesiątą w karierze wywalczoną w legendarnym plebiscycie.

Tuż za podium plebiscytu, które oprócz naszej młociarki i napastnika reprezentacji Polski uzupełnił żużlowiec Bartosz Zmarzlik, głosami kibiców znalazł się mistrz olimpijski w chodzie sportowym Dawid Tomala. Piątą lokatę zajął kolejny polski złoty medalista z Tokio, zawodnik białostockiego Podlasia Wojciech Nowicki. Ten sam region – województwo podlaskie – reprezentuje szósta w tegorocznym plebiscycie, wicemistrzyni olimpijska i rekordzistka Polski, Maria Andrejczyk. Złoci medaliści z Japonii w sztafecie mieszanej, w imieniu których na uroczystej gali przemawiał Kajetan Duszyński, zajęli siódmą lokatę.

Czempiona w kategorii Trener Roku odebrał twórca wieloletnich sukcesów żeńskiej sztafety 4 x 400 metrów Aleksander Matusiński. Najlepszą zawodniczką niepełnosprawną została paralekkoatletka Róża Kozakowska. Superczempiona odebrał wybitny dyskobol Piotr Małachowski, który w sezonie 2021 – podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej w Chorzowie – zakończył bogatą karierę sportową, której wyznacznikami są m.in. dwa srebrne medale olimpijskie z Pekinu i Rio de Janeiro. Imprezą roku uznano drużynowe mistrzostwa Europy. Zawody, które zostały rozegrane w ostatni weekend maja na Stadionie Śląskim – Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym – zakończyły się zwycięstwem reprezentacji Polski. Statuetkę – w kategorii sport i biznes – odebrał Daniel Obajtek, szef PKN ORLEN – generalnego sponsora Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Marek Biczyk

Powrót do listy

Więcej