Menu
1 / 0
Aktualności /

Nie żyje Elżbieta Żebrowska

Nie żyje Elżbieta Żebrowska

Polski Związek Lekkiej Atletyki z żalem informuje, że w wieku 76 lat zmarła Elżbieta Żebrowska (z domu Bednarek), dwukrotna medalistka mistrzostw Europy w Budapeszcie w 1966 roku.

Elżbieta Żebrowska (Bednarek) urodziła się w marcu 1945 roku w Warszawie. Przez całą karierę związana była ze stołecznym klubem Warszawianka. Największy sukces sportowy odniosła na początku seniorskiej kariery. Latem 1966 roku na Nepstadionie w Budapeszcie, podczas mistrzostw Europy, 21-letnia naówczas zawodniczka indywidualnie zdobyła brązowy medal w biegu na 80 metrów przez płotki – osiągnęła rezultat 10.7, podobnie jak złota (Karin Balzer) i srebrna (Karin Frisch) medalistka. Podczas tych samych zawodów razem z Danutą Straszyńską, Ireną Kirszenstein oraz Ewą Kłobukowską zdobyła – w pamiętnym finale – złoto w biegu rozstawnym 4 x 100 metrów. 

Dwa lata później wystąpiła w igrzyskach olimpijskich zajmując w Meksyku wysokie siódme miejsce w finale biegu na 80 metrów przez płotki.

Dwukrotnie była mistrzynią Polski, wiele razy reprezentowała biało-czerwone barwy podczas meczów międzypaństwowych.

Pogrzeb zawodniczki odbędzie się 31 grudnia. Początek uroczystości żałobnych o godzinie 12:00 w domu pogrzebowym "Służew" obok kościoła pw. Św. Katarzyny przy ul. Fosa 19.

Cześć Jej Pamięci!

Powrót do listy

Więcej