1 / 4

75. PZLA MP U20: Kornelia Lesiewicz liderką europejskich tabel w biegu na 400 m juniorek

75. PZLA MP U20: Kornelia Lesiewicz liderką europejskich tabel w biegu na 400 m juniorek 75. PZLA MP U20: Kornelia Lesiewicz liderką europejskich tabel w biegu na 400 m juniorek 75. PZLA MP U20: Kornelia Lesiewicz liderką europejskich tabel w biegu na 400 m juniorek 75. PZLA MP U20: Kornelia Lesiewicz liderką europejskich tabel w biegu na 400 m juniorek

Kornelia Lesiewicz została w Lublinie mistrzynią Polski w biegu na 400 metrów uzyskując czas 52.02 – najlepszy w tym roku w Europie w kategorii U20. Na dystansie 800 metrów równych sobie nie miał Krzysztof Różnicki.

Bieg na 400 metrów kobiet

Mocne tempo od początku rywalizacji nadała Kornelia Lesiewicz. Na finiszowej prostej zawodniczka z Gorzowa Wielkopolskiego miała wyraźną przewagę nad konkurentkami. Na mecie zameldowała się w czasie 52.02 i oprócz złotego medalu mistrzostw Polski mogła cieszy się także z objęcia pozycji liderki europejskich tabel w kategorii U20. Drugie miejsce wywalczyła Olga Rzeszewska (54.95), a trzecia na metę przybiegła Martyna Guzowska (55.39).

Bieg na 400 metrów mężczyzn

Patryk Grzegorzewicz, powołany do reprezentacji olimpijskiej na Tokio, zwyciężył w Lublinie osiągając czas 47.16. Drugie miejsce zajął Marcin Karolewski (47.92), a trzecie Jakub Szczepaniak – 48.03.

Bieg na 800 metrów kobiet

Praktycznie przez całą rywalizację zawodniczki biegły w zwartej grupie. Dopiero na ostatniej prostej zaatakowała Julia Ścisłowska, która wygrała z czasem 2:14.37. Wicemistrzynią Polski juniorek została Alicja Wójcik – 2:14.80. Brązowy medal zdobyła Karolina Porębska – 2:15.00.

Bieg na 800 metrów mężczyzn

Jedną z najciekawszych konkurencji lubelskich mistrzostw Polski miał być finał biegu na 800 metrów. Faworyci nie zawiedli i zaprezentowali na bieżni bardzo ciekawą rywalizację. Na półmetku pozycję lidera zaatakował Kacper Lewalski. Na 200 metrów przed metą zaatakował rekordzista kraju, podopieczny Krzysztof Króla, czyli Krzysztof Różnicki. Po wyjściu z łuku zawodnik z Kartuz zbudował bezpieczną przewagę i wygrał z czasem 1:49.15. Wicemistrzem kraju został Kacper Lewalski (1:50.11), a brąz zdobył Maciej Wyderka – 1:51.19.

Bieg na 400 metrów przez płotki kobiet

Z wyraźną przewagą zwyciężyła Alicja Kaczmarek. Obrończyni mistrzowskiego tytułu zdystansowała rywalki i wygrała z czasem 59.37. Tym samym zapewniła sobie prawo startu w mistrzostwach Europy juniorów w Tallinnie. Druga na mecie zameldowała się Wiktoria Oko (61.89), a trzecia Karolina Kornacka (61.91).

Bieg na 400 metrów przez płotki mężczyzn

Jakub Sobura-Durma, lider krajowych tabel, nie zawiódł i zwyciężył w Lublinie z czasem 52.87. Za plecami zawodnika z Kielc finiszował Maciej Jończyk (53.21) oraz Aleks Stokłosa (54.01).

Bieg na 2000 metrów z przeszkodami kobiet

Od początku rywalizacji na wyraźnym prowadzeniu była Natalia Bielak. Zawodniczka ze Szklarskiej Poręby nie dała dogonić się rywalkom i złoto zdobyła z czasem 6:41.91. Wicemistrzynią kraju została Julia Koralewska – 6:46.61. Brąz zdobyła Regina Piechowska – 6:58.62.

Bieg na 2000 metrów z przeszkodami mężczyzn

Mistrzem Polski został Michał Zieleń, który zwyciężył z czasem 5:48.08. Na ostatnich metrach Adam Ochnik wyprzedził Jakuba Strzelczyka i zdobył srebro (5:49.84). Brązowy medalista uzyskał na mecie 5:50.08.

Chód na 10 000 metrów kobiet

Mistrzynią Polski juniorek została Magdalena Czwojdrak – 51:45.29. Druga, podobnie jak we wrześniu w Radomiu była Kinga Waleriańczyk – 51:56.54. Złota i srebrna medalistka poprawiły rekordy życiowe. Brąz zdobyła Amelia Błażejewska – 53:56.12.

Chód na 10 000 metrów mężczyzn

Rozegrany w chłodny i mokry sobotni poranek chód panów był pierwszym finałem drugiego dnia mistrzostw Polski. Ton rywalizacji nadał Kamil Piecuch, lider tabel. Zawodnik Stali Mielec wygrał z czasem 47:02.06. Drugi na mecie zameldował się Oskar Frej – 48:43.54. Brązowy medal, podobnie jak w ubiegłym sezonie w Radomiu, zdobył Mikołaj Nowostawski (51:00.78).

Skok wzwyż kobiet

Mistrzynią Polski z wynikiem 1.72 została Alicja Wysocka. Poprzeczkę zawieszoną na takiej samej wysokości pokonała srebrna medalistka Barbara Burlewicz. Brąz zdobyła Kinga Buczek – 1.70.

Skok o tyczce kobiet

Rozgrywany w trudnych warunkach pogodowych, przy opadach deszczu, konkurs zakończył się zwycięstwem Mai Chamot, która pokonała 3.70 i bez powodzenia trzykrotnie atakowała 3.90. Wicemistrzynią Polski została Kinga Górny (3.60). Brązowa medalistka Valentyna Iakovenko zakończyła zmagania na poziomie 3.60.

Rzut oszczepem kobiet

Broniąca tytułu mistrzyni kraju Gabriela Andrukonis prowadziła w Lublinie od pierwszej kolejki po rzucie na 47.56. W dwóch ostatnich kolejach zawodniczka Cezarego Wojny poprawiła się na 48.61 i 48.67 odnosząc bezproblemowe zwycięstwo. Drugie miejsce zajęła Nina Rzeźniczak (43.97), a trzecie Gabriela Butkiewicz (43.88).

Rzut oszczepem mężczyzn

Lider krajowych tabel i faworyt konkursu Eryk Kołodziejczak jako jedyny przekroczył 70 metrów osiągając w trzeciej serii 70.21. O ponad 10 metrów rekord życiowy poprawił w Lublinie srebrny medalista Patryk Tylus – w sobotę zanotował rzut na 65.58. Brąz zdobył Tomasz Jędrzejczyk – 62.48.

Rzut młotem kobiet

Od drugiej serii w konkursie finałowym prowadziła Karolina Bomba, która triumf w lubelskich mistrzostwach przypieczętowała jeszcze rzutem na 58.88 w ostatniej kolejce. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Wijas – 55.44. W szóstej próbie Zuzanna Kniat osiągnęła 50.51 i zapewniła sobie brązowy medal.

Sztafeta 4 x 100 metrów kobiet

Mistrzyniami Polski w biegu rozstawnym zostały sprinterki Orkana Września, które uzyskały czas 46.31 i wyraźnie wyprzedziły na mecie biegaczki z klubu MKS-MOS Wrocław (47.38). Brązowe medale wywalczyły zawodniczki bydgoskiego Zawiszy – 47.90.

Sztafeta 4 x 100 metrów mężczyzn

Z czasem 41.84 triumf w sztafecie odnieśli sprinterzy BKL-u Bełchatów. Na mecie drugie miejsce zajęła sztafeta AZS-u Gdańsk (42.02), a brązowe medale wywalczyli panowie z Zawiszy Bydgoszcz (42.21).

Wyniki II dnia: Lublin

Lublin, Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk