1 / 1

75. PZLA MP U20: rekord Polski juniorów na 100 metrów Jakuba Pietrusy

W pierwszym dniu mistrzostw Polski juniorów w Lublinie Jakub Pietrusa (UKS bieganie.pl Stryszawa) czasem 10.32 ustanowił rekord kraju U20* w biegu na 100 metrów. Formą zaimponowała także Anna Matuszewicz, która wygrała skok w dal z rezultatem 6.49.

Bieg na 100 metrów kobiet

Wyrównany był w Lublinie finał sprintu kobiet. Panie – przy wietrze wiejącym w plecy z siła 2,8 m/s – wpadły na metę ławą. Najlepsza była Magdalena Niemczyk, która o tysięczne części sekundy wyprzedziła Monikę Romaszko. Panie uzyskały czas 11.59. Brązowy medal z wynikiem 11.60 zdobyła Marta Zimna – 11.60.

Bieg na 100 metrów mężczyzn

Jakub Pietrusa dobrze zaprezentował się już w eliminacjach, w których przebiegł setkę w 10.40. W finale spisał się jeszcze lepiej. Przy wietrze +1,7 m/s zdystansował rywali finiszując w czasie 10.32! Rekord Polski poprawił o 0.05 sekundy. Dotychczas najlepszy ratyfikowany wynik w historii naszego kraju posiadał Grzegorz Zimniewicz, który w 2010 roku w Siedlcach uzyskał 10.37. Pietrusa został dziś także wiceliderem europejskich tabel U20. Drugi w Lublinie był Mateusz Górny (10.52), a trzeci Igor Bogaczyński (10.56). Srebrny i brązowy medalista wywalczyli minima na mistrzostwa Europy w Tallinnie, w sumie wskaźnik uzyskało aż ośmiu sprinterów.

Bieg na 3000 metrów kobiet

W biegu na 3000 metrów po sprinterskim finiszu złoty medal zdobyła Olimpia Breza, która na mecie osiągnęła czas 9:46.58. Drugie miejsce zajęła Anna Hrycyk – 9:47.31. Brązowy medal z czasem 9:47.75 zdobyła Julia Koralewska.

Bieg na 3000 metrów mężczyzn

Mistrzem Polski juniorów został Adrian Romberg (8:36.82), który pokonał Macieja Megiera (8:39.09) oraz Mateusza Gosa (8:39.46).

Skok w dal kobiet

Zdecydowanie najlepszą zawodniczką konkursu skoku w dal pań była liderka krajowych tabel Anna Matuszewicz. Torunianka zmagania zaczęła od dwóch prób na 6.37, a rywalizację zakończyła skokiem na rekord życiowy – 6.49. Obrończyni tytułu Roksana Jędraszak zajęła w Lublinie miejsce drugie po skoku na 6.23. Obie panie mają już minima na mistrzostwa Europy i świata juniorów. Do wskaźnika na europejski czempionat zbliżyła się w Lublinie brązowa medalistka – Aleksandra Krawczyk. Zawodniczka Warszawianki uzyskała w pierwszej próbie 6.10, wskaźnik ustalony jest na poziomie 6.12.

Skok w dal mężczyzn

W szóstej serii skoków próba na 7.11 popisał się Wojciech Tomczyk i o 6 centymetrów wyprzedził dotychczasowego lidera Michała Zazulę. Brązowy medal zdobył wieloboista Warszawianki Mateusz Murias, który w Lublinie osiągnął 6.82.

Pchnięcie kulą kobiet

Brązowa medalistka ubiegłorocznych mistrzostw kraju Wiktoria Łuczak tym razem sięgnęła po złoto. W najlepszej próbie popołudniowego finału uzyskała 13.82. Drugie miejsce zajęła – podobnie jak we wrześniu 2020 roku w Radomiu – Patrycja Banach. Kulomiotka bydgoskiego Zawiszy uzyskała najlepszy wynik w sezonie – 13.38. Brązowy medal z rekordem życiowym 12.87 zdobyła Barbara Kurdej.

Pchnięcie kulą mężczyzn

Najlepszym kulomiotem lubelskich mistrzostw został Damian Rodziak. Miotacz ze Środy Wielkopolskiej czterokrotnie przekroczył 17 metrów. W piątej i szóstej próbie uzyskał niemal identyczne wyniki – 17.72 i 17.73. Pchnięciem z ostatniej serii na 16.97 srebrny medal zapewnił sobie Radosław Startak. Brąz zdobył Jakub Korejba – 16.58.

Wyniki I dnia: Lublin