1 / 0

Diamentowa Liga w Oslo: rekord Polski Lewandowskiego w biegu na milę

Podczas czwartkowego mityngu Diamentowej Ligi w Oslo Marcin Lewandowski poprawił rekord Polski w biegu na milę, a w rzucie oszczepem drugie miejsce zajęła Maria Andrejczyk.

Lewandowski na bieżni w Oslo uzyskał znakomite 3:49.11 i o przeszło 3 sekundy poprawił własny rekord Polski, który ustanowił także w stolicy Norwegii. Czwartkowy wynik Lewego jest najlepszym czasem uzyskanym przez Europejczyka na tym dystansie od 2001 roku. Polak zajął w mityngu drugie miejsce, bieg na milę wygrał Stewart McSweyn, który z czasem 3:48.37 został liderem tabel światowych.

W rzucie oszczepem pań najdalej rzucała Maria Andrejczyk. W drugiej kolejce uzyskała 62.46, a w piątek poprawiła się jeszcze na 62.67. Niestety zgodnie z przepisami obowiązującymi podczas mityngów Diamentowej Ligi, krytykowanymi przez wielu zawodników, zwycięzcą w konkurencjach technicznych zostaje zawodnik, który uzyskał najlepszy wynik w szóstej serii. W niej Andrejczykówna uzyskała 60.35, a dalej rzuciła Niemka Christin Hussong.

Wydarzeniem wieczoru było ustanowienie przez faworyta gospodarzy Karstena Warholma rekordu świata w biegu na 400 metrów przez płotki. Norweg uzyskał na tym dystansie czas 46.70 i o 0.08 sekundy poprawił wynik Amerykanina Kevina Younga z 1992 roku.

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Marek Biczyk