Menu
1 / 0
Aktualności /

Drużynowe mistrzostwa Europy z udziałem publiczności!

Drużynowe mistrzostwa Europy z udziałem publiczności!

Po kilkumiesięcznej przerwie Stadion Śląski znów otwiera się dla widzów. Publiczność będzie mogła zasiąść na trybunach już podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce, które odbędą się na chorzowskim obiekcie w ostatni weekend maja.

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce to jedne z najważniejszych sportowych wydarzeń na Starym Kontynencie. Gospodarzem tegorocznej edycji jest Stadion Śląski, Narodowy Stadion Lekkoatletyczny. Mistrzostwa odbędą się w dniach 29-30 maja. Organizację Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce wsparło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

- W naszym resorcie stawiamy na sport, czego wyrazem jest wsparcie finansowe w wysokości 900 tys. zł przekazane na przygotowanie jednego z najważniejszych w tym roku wydarzeń lekkoatletycznych. Nadchodzące Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce będą nie tylko dużym wydarzeniem sportowym, lecz także przedsięwzięciem organizacyjnym. Pokazuje to, że Polska nie boi się wyzwań. Jest to ważne tym bardziej, że wiele krajów z uwagi na pandemię odwołuje podobne wydarzenia. A przecież imprezy międzynarodowe tej rangi to dla sportowców niezmiernie istotna okazja do rywalizacji - mówi Anna Krupka, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Niespełna dwa tygodnie temu na obiekcie rywalizowały najlepsze zespoły sztafetowe na świecie.

- Pierwsza mistrzowska impreza, czyli Mistrzostwa Świata w Sztafetach, które gościły na Stadionie Śląskim 1-2 maja, została oceniona przez Światową Federację bardzo wysoko. Zabrakło nam jedynie pogody, bo ze strony organizacyjnej i wynikowej było to fantastyczne lekkoatletyczne święto. Jesteśmy przykładem tego, że w czasie pandemii można organizować bezpieczne wydarzenia. Wciąż walczymy o największe, światowe imprezy i jestem przekonany, że ten obiekt będzie służył jeszcze przez wiele lat – mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Zmagania najlepszych europejskich zespołów na żywo podczas Drużynowych Mistrzostw z trybun stadionu będzie mogło śledzić 7600 osób. Do dyspozycji kibiców będą sektory z najlepszą widocznością, z których doskonale ogląda się wszystkie rozgrywane na chorzowskim obiekcie konkurencje lekkoatletyczne. Wstęp bezpłatny! Wejście bramami nr 2, 3 oraz 5.

- Czym są wydarzenia sportowe bez kibiców. Cieszymy się ogromnie, że zbliżające się mistrzostwa odbędą się z udziałem publiczności. To dzięki fanom lekkiej atletyki na Stadionie Śląskim znów zabije sportowe serce. Pozostaje nam więc trzymać kciuki za naszą drużynę, by podobnie jak w Bydgoszczy w 2019 r., również tym razem stanęli na najwyższym miejscu na podium – dodaje Wojciech Kałuża, Wicemarszałek Województwa Śląskiego.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej na Stadionie Śląskim, przedstawione zostały także materiały promujące imprezę, wśród nich m.in. oficjalny plakat oraz spot reklamowy. Zaprezentowane zostały również medale, które zostaną wręczone trzem najlepszym reprezentacjom.

- Medale składają się z dwóch części symbolizujących przeszłość i teraźniejszość Śląska. Przeszłość to ciężki przemysł i charakterystyczny dla śląskiego krajobrazu szyb kopalniany. Z kolei przyszłość to zrównoważony rozwój, ekologia i nowoczesność. Jednym z symboli takiego połączenia jest właśnie Stadion Śląski. Ideą, która przyświecała tworzeniu projektu było nawiązanie do tego wyjątkowego regionu. Awers i rewers stanowią integralną część, tak jak Ślązacy czują nierozerwalną więź ze swoją historią i z dumą patrzą w przyszłość – mówi Bartłomiej Kowalski, CEO Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce Silesia 2021.

Na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym zmierzy się 8 najlepszych europejskich reprezentacji, w tym zespoły z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Ukrainy oraz Polski. Warto podkreślić, że nasza drużyna bronić będzie złotego medalu zdobytego podczas ostatnich mistrzostw w Bydgoszczy w 2019 r.

Zespoły będą rywalizować w następujących konkurencjach: rzut młotem, rzut dyskiem, rzut oszczepem, pchnięcie kulą, skok o tyczce, skok wzwyż, skok w dal, trójskok, bieg na 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 3000 m, 5000 m, bieg przez płotki na 100 m, 110 m, 400 m, bieg z przeszkodami na 3000 m oraz sztafety 4x100 m i 4x400 m.

Jednym z partnerów Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce Silesia 2021 jest Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO.

Stadion Śląski, podobnie jak Totalizator Sportowy, świętuje w tym roku Jubileusz 65-lecia. Ambasadorem obchodów rocznicy działalności naszej Spółki jest najlepszy piłkarz świata Robert Lewandowski. Od lat jesteśmy zawsze tam, gdzie dzieją się #WielkieChwile polskiego sportu i naszych kibiców. Nie może nas więc zabraknąć także podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce, które odbędą się na tym zasłużonym, a zarazem nowoczesnym obiekcie. Dodam, że to kolejne po LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej lekkoatletyczne zawody, które z dumą wspieramy jako marka LOTTO – dodaje Aida Bella, Dyrektor Biura Rzecznika Prasowego Totalizatora Sportowego.

Wszystkie najważniejsze informacje i ciekawostki dotyczące zawodów można śledzić na oficjalnej stronie internetowej dedykowanej imprezie www.silesia21.pl oraz w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram, YouTube).

Transmisję z wydarzenia będzie można zobaczyć na antenie telewizji TVP Sport, 29 maja w godzinach 15.30-19.15 oraz 30 maja w godzinach 13.00-16.25.

Zawodników Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce dopingować będzie wyjątkowy zespół zwierzaków – maskotek, a wśród nich: gepard Maji, struś Sprinter, lemur Julian oraz żyrafa Lunani.

Partnerem Narodowym Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce Silesia 2021 jest PKN ORLEN.

Informacja prasowa

Powrót do listy

Więcej