Menu
1 / 0
Aktualności /

Poznań: mural z lekkoatletycznym motywem będzie promować 97. PZLA MP

Poznań: mural z lekkoatletycznym motywem będzie promować 97. PZLA MP

Szare, pokryte graffiti ściany tunelu na Golęcinie wkrótce zmienią się nie do poznania. Studenci Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu przygotowują właśnie murale, które pojawią się w przejeździe pod ul. Niestachowską jeszcze przed zaplanowanymi na czerwiec imprezami lekkoatletycznymi – mityngiem Poznań Athletics Grand Prix oraz 97. PZLA Mistrzostwami Polski.

- To wspólna idea Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu - mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. - Dzięki kreatywności studentów droga z Sołacza na Golęcin wzbogaci się o atrakcyjny plastyczny akcent. Cieszymy się, że pomysł spodobał się również Zarządowi Dróg Miejskich, który odpowiada za to miejsce.

Murale były projektowane w ramach zajęć na UAP pod opieką wykładowców: Wojciecha Hoff­manna, Marcina Markowskiego, Mateusza Kokota i Grzegorza Myćki. Studenci podzielili się na sześć zespołów. Trzy z nich pracowały nad muralem, którego motywem przewodnim był Golęcin, pozostałe trzy miały przedstawić swoją wizję Sołacza. Ostatecznie do realizacji wybrano dwa pro­jekty. Efektem prac są nie tylko murale, ale także animacje. Będzie je można obejrzeć po zeskano­waniu smartfonem kodu QR, który pojawi się na ścianach tunelu. Kod QR umożliwi również wszystkim ciekawskim zapoznanie się z historią Sołacza i Golęcina. Malowanie tunelu odbędzie się w maju.

- W przenoszeniu projektu na ściany wezmą udział studenci, ale chcielibyśmy również zaprosić do pomocy poznaniaków. Jeżeli pozwolą na to przepisy związane z pandemią koronawirusa, akcja bę­dzie mogła przybrać formę "społecznego malowania" - ujawnia Łukasz Miadziołko.

Po jednej stronie tunelu pod ul. Niestachowską pojawią się motywy kojarzone z Sołaczem – m.in. park, mostki na Bogdance, łabędzie. Mural zdobiący przeciwną ścianę przypomni poznaniakom, że Golęcin to miejsce, w którym harmonijnie koegzystują sport i natura.

Informacja prasowa

Powrót do listy

Więcej