1 / 2

HMP U18 i U20: rekordy Polski Gawendy i Raka

HMP U18 i U20: rekordy Polski Gawendy i Raka HMP U18 i U20: rekordy Polski Gawendy i Raka

Niespełna 16-letni Michał Gawenda (OKS Skra Warszawa) wynikiem 5.07 ustanowił w Arenie Toruń halowy rekord Polski U18 w skoku o tyczce*. Rekord kraju juniorów poprawił w biegu na 1500 metrów Filip Rak – zawodnik KU AZS Politechniki Opolskiej osiągnął 3:45.62*.

U20

Bieg na 60 metrów

Z wyraźną przewagą bieg na 60 metrów wygrała Dorota Puzio, która osiągnęła czas 7.53. Drugie miejsce zajęła Magdalena Niemczyk - .7.61. Tysięczne części sekundy zadecydowały o brązowym medalu. Dominika Małkowska i Monika Farasiewicz uzyskała na mecie wynik 7.67, ale po dokładnej analizie okazało się, żę szybsza była pierwsza z nich.

Wyrównaną walkę stoczyli na bieżni finaliści sprintu panów. Na metę jednocześnie wpadli Jakub Pietrusa i faworyt rywalizacji Oliwer Wdowik. Panowie uzyskali czas 6.78, ale o tysięczne części sekundy lepszy był ten pierwszy. Brązowy medal zdobył broniący tytułu mistrzowskiego Mateusz Górny – 6.86.

Bieg 1500 metrów

Od startu tempo biegowi nadawała Olimpia Breza. Zawodniczka z Kościerzyny stopniowo powiększała przewagę nad rywalkami i wygrała z bezpieczną przewagą osiągając czas 4:29.63. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Wojtkowiak (4:35.90), a trzecie Julia Stężalska (4:36.94).

W szybszej serii biegu panów do początku ostatniego okrążenia prowadził Jędrzej Poczwardowski. Na 200 metrów przed metą zaatakował Filip Rak i po samotnym biegu zwyciężył z czasem lepszym od dotychczasowego rekordu Polski – 3:45.62. Drugi metę minął Poczwardowski (3:49.49), który nie dał się wyprzedzić Maciejowi Wyderce (3:50.18).

Skok w dal

Kolejny udany start w tym sezonie zanotowała Anna Matuszewicz. Trenowana przez Gabriela Mańkowskiego zawodniczka MKL-u Toruń w piątej kolejce konkursu zanotowała próbę na 6.33 – to wynik słabszy zaledwie o 5 centymetrów od 19-letniego rekordu Polski juniorek. Barierę 6 metrów przekroczyła także Roksana Jędraszak – srebrna medalistka uzyskała 6.05. Brązowy medal wywalczyła Ada Polerowicz – 5.83.

Złoty medal w konkursie panów zdobył Jakub Tuczyński, który wynikiem 7.07 ustanowił rekord życiowy. Drugie miejsce osiągając 6.79 zajął Wojciech Tomczyk. Skok na 6.79 z pierwszej kolejki wystarczył do brązowego medalu obrońcy tytułu Sebastianowi Wawrzyniakowi, którego z rywalizacji wykluczyła kontuzja.

Skok o tyczce

Halowym mistrzem Polski juniorów został Filip Kempski, który w pierwszej próbie pokonał poprzeczkę zawieszoną na 4.70. Drugie miejsce zajął Kacper Maciejewski (4.60), a brązowy medal wywalczył Bartosz Marciniewicz – 4.55.

Pchnięcie kulą

Zdecydowane zwycięstwo w konkursie kulomiotów odniósł Damian Rodziak. Zawodnik ze Środy Wielkopolskiej jako jedyny przekroczył 17 metrów osiągając w najdalszej mierzonej próbie 17.67. Drugie miejsce zajął Jakub Korejba (16.87), a trzecie Radosław Starak – 16.85.

U18

Olivia Greiner zwyciężyła w sprincie juniorek młodszych osiągając 7.67. Zawodniczka z Opola pewnie pokonała Oliwię Klar (7.80) oraz Natalię Wójcik (7.82).

Halowym mistrzem Polski do lat 18 został Dawid Grząka. Trzeci przed rokiem sprinter Stali Ostrów Wielkopolski finiszował w sobotę jako pierwszy z czasem 6.89. Do poprawienia blisko 30-letniego rekordu Polski złotemu medaliście zabrakło tylko 0.06 sekundy. Drugi miejsce zajął Kamil Kisil (7.00), trzeci był Michał Gorzkowicz (7.06).

Bieg na 1000 metrów

Złoty medal z czasem 2:52.51 zdobyła Wiktoria Wróbel. Wicemistrzynią kraju została Paulina Rębacz (2:54.17), a brązowy krążek wybiegała Paulina Stempniak (2:57.44).

Bieg na 2000 metrów

Wszyscy medaliści biegu panów poprawili rekordy życiowe. Zdecydowane zwycięstwo odniósł Szymon Twardoń – 5:33.53. Za jego plecami walkę o koleje miejsce stoczyli Krzysztof Zieliński (5:42.08) oraz Adam Majewski (5:42.39).

Znakomicie spisywał się w konkursie Michał Gawenda. Kontynuujący rodzinne tradycje tyczkarz Skry Warszawy najpierw ustanowił rekord życiowy w hali skacząc 4.90, później wyrównał absolutny rekord życiowy pokonując 5.00, a na koniec – w pierwszym podejściu – zaliczył 5.07 i wymazał z tabel 20-letni nieoficjalny halowy rekord Polski U18 Piotra Masłowskiego. Drugi w konkursie był Wiktor Smura (4.40), a trzeci Filip Kruger (4.20).

Skok wzwyż

Mistrzynią kraju do lat 18 została Hanna Grabowska – 1.74. Drugie miejsce zajęła Emilia Twardowska (1.72). Broniąca tytułu Katarzyna Kokot zajęła trzecie miejsce pokonując poprzeczkę na 1.72.