Menu
1 / 0
Aktualności /

World Athletics ogłasza mistrzostwa świata w biegach ulicznych

World Athletics ogłasza mistrzostwa świata w biegach ulicznych

World Athletics poinformował, że od 2023 roku w kalendarzu lekkoatletycznym pojawią się nowe zawody – mistrzostwa świata w biegach ulicznych.

W programie nowych mistrzostw znajdzie się półmaraton oraz bieg na 5 kilometrów. World Athletics nie wyklucza w przyszłości dodania kolejnych konkurencji np. biegu na milę. Rywalizacji elity mają towarzyszyć także biegi masowe.

Wraz z wprowadzeniem mistrzostw świata w biegach ulicznych cała światowa społeczność biegaczy-amatorów, która liczy miliony osób, będzie mogła spotkać się i wspólnie świętować – zaznacza Joe Ridgeon, dyrektor generalny World Athletics, dodając, że nowe wydarzenie będzie atrakcyjne pod względem komercyjnym także dla miast-gospodarzy. 

Warto dodać, że w kalendarzu lekkoatletycznym dwukrotnie znalazły się już mistrzostwa świata w biegach ulicznych. Nazwę taką nadano w 2006 i 2007 roku obecnym mistrzostwom świata w półmaratonie. W Debreczynie i w Udine rywalizowano wówczas na dystansie 20 kilometrów. Natomiast od 1983 do 1991 roku odbywały się mistrzostwa świata kobiet w biegach ulicznych na dystansach 10 i 15 kilometrów. 

Dodatkowo światowa federacja zdecydowała, że mistrzostwa świata w biegach przełajowych będą rozgrywane w latach parzystych. W związku z tym, a także ograniczeniami w podróżach spowodowanych pandemią, najbliższy czempionat w crossie został przeniesiony z marca 2021 roku na sezon 2022. Gospodarzem zawodów pozostanie Bathurst, w Australii, a nowa data zostanie ogłoszona za kilka miesięcy.

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Marek Biczyk 

Powrót do listy

Więcej