1 / 0

Dyskwalifikacje czołowych zawodników

Turecka federacja LA potwierdziła, że Süreyya Ayhan Kop może zostać dożywotnio zdyskwalifikowano po wykryciu podczas wrześniowej kontroli dwóch zabronionych sustancji.

Mistrzyni Europy na 1500m w 2002 r. była już zdyskwalifikowana w 2004 r. na dwa lata. Przyczyną ukarania było utrudnianie przez zawodniczkę poddania się kontroli, jak również oszukiwanie poprzez zamianę próbek z moczem. Po raz ostatni biegaczka startowała w 2003 r., na Saint-Denis zdobyła srebro na mistrzostwach świata, a następnie wygrała mityng Złotej Ligi w Brukseli (ustanawiając rekord kraju czasem 3:55.33) i Światowy Finał Lekkoatletyczny w Monako. W Turcji używa podwójnego nazwiska Ayhan Kop, po wyjściu za mąż za swego trenera. W czerwcu br. odmówiła startu w Pucharze Europy, a następnie odniosła kontuzję łydki, która wyeliminowała ją ze startu w mistrzostwach świata w Osace.

Słowence Jolandzie Ceplak, brązowej medalistce Igrzysk Olimpijskich’04 na 800m, grozi dwuletnia dyskwalifikacja. Jej macierzysta federacja LA nie znalazła żadnych uchybień w czerwcowym badaniu, które wykazało obecność EPO (erytropoetyna) u halowej rekordzistki świata. Próbkę pobrano podczas badań poza zawodami 18 czerwca w Monako. Próbka B również potwierdziło stosowanie EPO i 26 lipca Ceplak została wstępnie zawieszona. Dalsze badania nie zmieniły początkowych rezultatów i oczekuje się, że przed 18 grudnia Słowenka zostanie ukarana dwuletnią dyskwalifikacją. Największe sukcesy odnosiła w 2002 r. zdobywając tytuły mistrzyni Europy w hali i  w sezonie letnim. W br. sięgnęła po brąz podczas Halowych Mistrzostw Europy w Birmingham.

Amerykański kulomiot, Jeff Chakouian, został ukarany roczną dyskwalifikacją po wykryciu w jego organiźmie zabronionych diuretyków. Nie będzie mógł rywalizować o miejsce w ekipie olimpijskiej, jego kara kończy się 28 września 2008 r. Rekord życiowy miotacza wynosi 20.68, przed rokiem zajął 5 miejsce na mistrzostwach Stanów Zjednoczonych.