Menu
1 / 0
Aktualności /

Jubileusz pod znakiem rekordów

Jubileusz pod znakiem rekordów

Aż pół tysiąca zawodniczek i zawodników, w tym pięcioro olimpijczyków, wzięło udział w 30. Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters, które odbyły się w Lublinie.

      W najbliższy weekend we Włocławku odbędą się 96. PZLA Mistrzostwa Polski, a tymczasem wśród weteranów już zapadły najważniejsze rozstrzygnięcia tegorocznego sezonu. Jubileuszowa, trzydziesta edycja letnich mistrzostw kraju „mastersów” odbyła się 22-23 sierpnia w Lublinie. Do rywalizacji w zmaganiach zgłosiło się w sumie 520 lekkoatletów w tym 120 zawodniczek. Co warte podkreślenia, na stadionie lubelskiego MOSiR-u zaprezentowali się nie tylko zawodnicy i zawodniczki z całej Polski, ale też nasi rodacy mieszkający na co dzień za granicą. Jedną z takich uczestniczek była Zofia Więciorkowska, najbardziej utytułowana polska weteranka lekkoatletyki, która na te mistrzostwa dotarła aż ze Stanów Zjednoczonych. 
     Rekordowej frekwencji towarzyszył znakomity poziom sportowy, choć sportowcom tym razem przyszło rywalizować w trudnych warunkach pogodowych, pierwszego dnia w przeszło 30-stopniowym upale, drugiego – w deszczu. Olsztynianin Jerzy Jabłoński, który przed niespełna miesiącem podczas Memoriału Grzegorza Duneckiego ustanowił rekord świata w rzucie młotem w kategorii M75 (51.52 m), był w Lublinie ponownie bliski poprawienia tego wyniku. Padło wiele rekordów życiowych. Ustanowiono 16 nowych rekordów Polski w kategoriach masters, a także aż 48 rekordów mistrzostw kraju weteranów. Wśród ich autorów byli m.in. rewelacyjni czterdziestolatkowie – Jakub Adamczyk, który w biegu na 400 metrów przez płotki uzyskał rezultat  55.22 oraz olimpijka z Pekinu Anna Rostkowska, która 800 metrów przebiegła w czasie 2:15.10. W rywalizacji w Lublinie wzięło udział jeszcze czworo innych uczestników igrzysk olimpijskich: srebrna medalistka w skoku wzwyż z Moskwy z 1980 roku – Urszula Kielan, a także sprinterka Joanna Balcerzak oraz chodziarze – Andrzej Chyliński i Tomasz Lipiec, czyli były minister sportu i przed laty największy krajowy rywal Roberta Korzeniowskiego. Co ciekawe, czterokrotny mistrz olimpijski pierwszego dnia mistrzostw również był obecny na stadionie przy Piłsudskiego, tym razem jednak głównie w charakterze trenera przyglądającego się poczynaniom swoich podopiecznych. 
     Zawody na Lubelszczyźnie były jednak nie tylko próbą sił gwiazd lekkoatletyki. Na bieżni, skoczniach i rzutniach zaprezentowali się też zawodnicy i zawodniczki, którzy nie mają za sobą wielkich karier sportowych. Niektórzy ze startujących przyznawali wprost, że lekką atletykę zaczęli uprawiać dla zdrowia dopiero na emeryturze. Jak zgodnie podkreślają, na sport nigdy nie jest za późno. „Najwcześniej urodzonymi” startującymi w Lublinie byli Urszula Zglenicka z Bydgoszczy (1932 r.) i Czesław Pluszczewski z Gliwic (1933 r.), za co oboje otrzymali specjalne puchary.
      Najbardziej wartościowe wyniki 30. Mistrzostw Polski Masters na podstawie klasyfikacji punktowej uzyskali: Joanna Balcerzak (K45, 200m, 26.3 s) oraz Jerzy Jabłoński (M75, młot 4.00 kg, 51.00).
Szczegółowe wyniki:  PZLAM-zawody
Nowe rekordy Polski i rekordy mistrzostw Polski:   PZLAM-rekordy

Tekst: inf. pras. (Tomasz Niejadlik, Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters)

Fot.: Julia Truszczyńska, PZLAM

 

 

 

 

 

 

 

Powrót do listy

Więcej