Menu
1 / 0
Aktualności /

Mistrzostwa Europy w Paryżu zostały odwołane

Mistrzostwa Europy w Paryżu zostały odwołane

W czwartkowy wieczór (23 kwietnia) potwierdzono, że zaplanowane na sierpień mistrzostwa Europy w Paryżu zostają odwołane.

Decyzję o odwołaniu zawodów podjął komitet organizacyjny w porozumieniu z władzami Francuskiej Federacji Lekkoatletycznej oraz European Athletics. Rezygnacja z przygotowania i przeprowadzenia mistrzostw jest podykotowana panującą pandemią koronawirusa. W ramach walki z COVID-19 we Francji jeszcze przez wiele tygodni ma obowiązywać zakaz organizacji imprez masowych. Niekorzystną opinię przedstawiła także działająca przy francuskiej federacji komisja medyczna. Przeanalizowała ona potencjalne zagrożenia nie tylko dla zawodników, ale także dla kibiców oraz innych osób, które wzięłyby udział w mistrzostwach.

- Z wielkim żalem ogłaszamy odwołanie mistrzostw Europy w Paryżu. Mieliśmy nadzieję, że w tych niespokojnych czasach zaoferujemy sportowcom ważne wydarzenie. Niestety dotarła do nas informacja od francuskich organizatorów, że zostali oni zmuszeni do odwołania imprezy – powiedział Dobromir Karamarinow, pełniący obecnie funkcję prezydenta European Athletics.

Francuzom bardzo zależało na organizacji mistrzostw i rozważali alternatywne sposoby przygotowania imprezy.

- Próbowaliśmy wszystkiego. Zastanawialiśmy się nad mniejszą liczbą uczestników i widzów. Mieliśmy też nadzieję, że sytuacja będzie się poprawiać, ale na to się nie zanosi  – ­ przyznał szef komitetu organizacyjnego Jean Garcia.

Rozważano przełożenie mistrzostw na sezon 2021, ale ten pomysł dość szybko został odrzucony.

Inne zmiany w europejskim kalendarzu lekkoatletycznym Rada European Athletics ma omówić na początku maja podczas wideokonferencji.

Najbliższe lekkoatletyczne mistrzostwa Europy mają odbyć się w sierpniu 2022 roku w Monachium. Wcześniej, w marcu 2021 roku, Toruń jest gospodarzem halowego czempionatu kontynentu.

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Marek Biczyk 

Powrót do listy

Więcej