Menu
1 / 0
Aktualności /

Zmarł Tadeusz Cygański

Zmarł Tadeusz Cygański

W dniu 22 grudnia po krótkiej chorobie w wieku 55 lat zmarł Tadeusz Cygański, animator imprez sportowych na Pradze-Południe, spiker zawodów lekkoatletycznych w Warszawie. 

Tadeusz Cygański odnosił sukcesy na bieżni w biegach średnich, był mistrzem Warszawy młodzików i juniorów młodszych. Nauczyciel wf. na Pradze-Południe - w szkole podstawowej nr 54, a następnie w jednej z najsłynniejszych lekkoatletycznych szkół średnich w Polsce, w Technikum Łączności (włączonym do Zespołu Szkół nr 37). "W Szkole Wszołów" uczył się jak wychowywać młodzież przez sport od Romana Wszoły, który pracował tam przez prawie 40 lat. 
Technikum Łączności w przeszłości wydało wielu świetnych płotkarzy, Tadeusz dodał nowe nazwisko - Maciej Wojtkowski, halowy rekordzista Polski juniorów młodszych. Nie ograniczał się jedynie do prowadzenia zajęć wf., ale z właściwą sobie pasją pełnił też rolę swoistego menadżera szkoły. We wrześniu 2015 r. Jego kilkuletnie starania zakończyły się pełnym sukcesem - na boisku ZS nr 37 położono nawierzchnię syntetyczną. Codziennie nadzorował budowę, a wcześniej był autorem koncepcji projektu jak również pomysłu, aby 250-metrowa bieżnia miała nieco nierównoległe proste (tym sposobem zachowano jedenaście dębów wewnątrz bieżni). Od tamtej pory Szkolny Stadion przy ZS nr 37 tętni życiem, Tadeusz organizował tam m.in. Praskie Czwartki Lekkoatletyczne dla uczniów południowo-praskich szkół oraz wiosenne i jesienne testy Coopera dla wszystkich chętnych (w tym 6-minutowe Mini-Cooperki dla najmłodszych). 
Tadeusz Cygański pod koniec lat 80. rozpoczął współpracę z PZLA, przez prawie dwa lata wydawał Biuletyn Związku. 
Na zawsze zapamiętamy Tadeusza jako niezrównanego konferansjera na swoich imprezach jak również błyskotliwego i pełnego humoru spikera zawodów lekkoatletycznych na warszawskich stadionach.

* * *

Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie 2 stycznia 2020 roku o godzinie 11:00 w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie przy ul. Powązkowskiej 14, po którym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na cmentarzu Stare Powązki.

Powrót do listy

Więcej