Menu
1 / 0
Aktualności /

Wspominamy tych, którzy odeszli w ostatnich 12 miesiącach

Wspominamy tych, którzy odeszli w ostatnich 12 miesiącach

Przełom października i listopada to tradycyjnie czas w którym wspomina się zmarłych. My przypominamy osoby ze środowiska polskiej lekkoatletyki, które odeszły od nas w ostatnich 12 miesiącach.

Andrzej Chewiński

Zmarły na początku listopada 2018 roku trener konkurencji rzutowych. Jedną z jego podopiecznych była Ludwika Dobrowolska – lepiej znana pod nazwiskiem męża, czyli Chewińska. Swoją klubową koleżankę, a później żonę, doprowadził do ustanowienia w 1976 roku rekordu Polski na poziomie 19.58. Rekordu, który do dziś czeka na pobicie.

Wiesław Czwórnóg

Zmarły w listopadzie 2018 roku trener, nauczyciel akademicki, wychowawca kilku pokoleń lekkoatletów. Zawodowo związany m.in. z Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie. W 1980 roku podopieczna Wiesława Czwórnoga – skoczkini w dal Anna Włodarczyk – zdobyła halowe mistrzostwo Europy w Sindelfingen ustanawiając rezultatem 6.74 rekord imprezy. Kilka miesięcy później zawodniczka ta wywalczyła czwarte miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie.

Jerzy Słomba

17 grudnia 2018 roku zmarł Jerzy Słomba. W latach 1959-1966 był siedmiokrotnym finalistą mistrzostw Polski seniorów w pchnięciu kulą. Największy sukces odniósł w 1965 roku w Szczecinie gdzie wynikiem 16.33 zapewnił sobie brązowy medal krajowego czempionatu. Po zakończeniu kariery przez wiele lat szkolił młodych miotaczy z klubu Gwardia Warszawa. Wśród jego podopiecznych znajdował się m.in. obecny prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski oraz ceniony w środowisku sportowym lekarz, dawny rekordzista Polski juniorów w pchnięciu kulą, Andrzej Jóźwiak.

Jerzy Maciantowicz

28 grudnia zmarł zasłużony trener kadry narodowej biegów średnich i długich kobiet (m. in. Ewy Dębskiej, Beaty Niedzielskiej, Anny Rybickiej, Joanny Siemieniuk, Urszuli i Ewy Głódź). Trener klasy mistrzowskiej. Autor wielu publikacji dotyczących biegów.

Lucyna Koczwara

W pierwszych dniach stycznia zmarła Lucyna Koczwara, która w drugiej połowie lat 60. XX wieku poprawiła rekord Polski młodziczek w skoku w dal, który wcześniej należał do Ireny Szewińskiej. Medalistka mistrzostw Polski.

Zbigniew Iwański

3 lutego 2019 roku odszedł członek legendarnego Wunderteamu Zbigniew Iwański. Największy międzynarodowy sukces odniósł w 1954 roku gdy w Bernie skacząc 7.46 został wicemistrzem Europy. Iwański był ostatnim żyjącym polskim medalistą tego czempionatu (na podium stali także brązowa Elżbieta Duńska i złoty Janusz Sidło).

Mirosław Hydel

W połowie lutego zmarł skoczek w dal Mirosław Hydel. Medalista mistrzostw Polski, uczestnik halowych mistrzostw Europy. Zawodnik m.in. Stali Mielec oraz Legii Warszawa.

Mirosław Baraniak

28 lutego zmarł podopieczny trenera Piotra Galona oszczepnik Mirosław Baraniak.. W 1988 oraz 1992 roku zdobywał srebrne medale mistrzostw Polski. Po zakończeniu kariery kontynuował przygodę z lekkoatletyką w rywalizacji weteranów. W tej kategorii wiekowej był medalistą mistrzostw Polski, zdobył także medal w mistrzostwach Europy.

Stanisław Szudrowicz

12 kwietnia odszedł były skoczek w dal i brązowy medalista mistrzostw Europy z 1971 roku Stanisław Szudrowicz. Reprezentant Polski, mistrz kraju. Po zakończeniu kariery pracował jako trener. Zasiadał we władzach Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki, poznańskiej Olimpii. Działał w Komisji Młodzieżowej PZLA, był członkiem Zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Waldemar Zieliński

W wieku 86 lat zmarł 14 czerwca jeden z najstarszych czynnych sędziów lekkoatletycznych, o najdłuższym stażu w Warszawskim Kolegium Sędziów. Wiceprzewodniczący utworzonej przez inż. Zbigniewa Delugę w 1991 roku Komisji Obiektów i Sprzętu PZLA, od 1998 roku jeden z najaktywniejszych członków tej Komisji.

Ryszard Patelka

Oszczepnik Wunderteamu zmarł 29 czerwca. Medalista mistrzostw Polski, po zakończeniu kariery trener w bydgoskim Zawiszy. Jako szkoleniowiec doprowadził swoich podopiecznych do licznych medali mistrzostw kraju. Do znacznych wyników poprowadził także syna Bogdana – w 1985 w Chociebużu zdobył on brązowy medal mistrzostw Europy juniorów, legitymował się rekordem życiowym na poziomie 79 metrów.

Zenon Begier

Pod koniec lipca 2019 roku zmarł Zenon Begier – „Olbrzym”. Przydomek taki zyskał ze względu na swój wzrost. Dwukrotnie reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich. W 1960 roku w Rzymie zajął czternaste miejsce. Lepiej spisał się w Tokio – zajął wtedy wysoką szóstą lokatę. Dwukrotny uczestnik mistrzostw Europy – Belgrad 1962 oraz Budapeszt 1966 (7. miejsce).Wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Główny krajowy rywal Edmunda Piątkowskiego. 40-krotny reprezentant kraju w meczach międzypaństwowych oraz uczestnik zawodów pucharu Europy. W 1965 roku wynikiem 60.49 wpisał się na listę rekordzistów Polski. Po zakończeniu kariery trener w Zawiszy Bydgoszcz.

Wiesław Kiryk

1 września przyszła informacja o śmierci Wiesława Kiryka. Twórcy sukcesów Wojskowego Klubu Sportowego Oleśniczanka, trenera kadry narodowej. Pod jego okiem rozkwitły wielkie talenty Leszka Bebły, Grzegorza Gajdusa , Jana Zakrzewskiego, Bogusławka Psujka i Bogusława Mamińskiego i wielu innych.

Wiesław Czapiewski

19 października po walce z chorobą odszedł jeden z najbardziej zasłużonych polskich trenerów. Wiesław Czapiewski w młodości był jednym z czołowych polskich wieloboistów. Po zakończeniu kariery pracował jako trener w Zawiszy Bydgoszcz. Jego zawodnicy osiągali znakomite rezultaty na arenie międzynarodowej. Szkolił m.in. halowego mistrza Europy i świata w wielobojach Sebastiana Chmarę oraz brązowego medalistę mistrzostw Europy w biegu na 110 metrów przez płotki Artura Kohutka. Innymi jego podopiecznymi byli Dominik Bochenek oraz syn Szymon – halowy rekordzista Polski w wielobojach. Ostatnio pracował głównie z Adrianną Sułek i Pawłem Wojciechowskim. W minionych dwóch sezonach doprowadził ich do brązowego medalu mistrzostw świata juniorów w siedmioboju (Sułek) oraz halowego mistrzostwa Europy w skoku o tyczce (Wojciechowski). Był związany z Kujawsko-Pomorskim Związkiem Lekkiej Atletyki angażując się w organizację licznych imprez międzynarodowych w regionie.

Powrót do listy

Więcej