1 / 0

Finał DL w Zurychu: Lisek trzeci, Święty, Sabat i Krukowski czwarci

Udanie wystąpili polscy lekkoatleci w pierwszej odsłonie finału tegorocznej Diamentowej Ligi IAAF –mityngu Weltklass Zürich.

W konkursie skoku o tyczce świeżo upieczony ojciec Piotr Lisek po zrzutce na 5.73 przeniósł dwie próby na kolejną wysokość – 5.83. Decyzja ta okazała się słuszna. Polak w drugim podejściu pokonał 5.83 i, po bezskutecznym atakowaniu 5.93, wspólnie z Amerykaninem Cole Walshem został sklasyfikowany na trzecim miejscu. Nieco wcześniej z konkursem pożegnał się Paweł Wojciechowski. Bydgoszczanin w drugiej próbie zaliczył 5.73 – później bez powodzenia mierzył się z poprzeczką zawieszoną na 5.83. Podopieczny Wiesława Czapiewskiego został sklasyfikowany na piątym miejscu razem z Renaud Lavillenim i Christopherem Nilsenem. Konkurs wygrał Sam Kendricks, który po pokonaniu w trzecim skoku 5.93 zrezygnował z atakowania 6.00.

Konkurs oszczepników świetnie zaczął Marcin Krukowski. Mistrz Polski na otwarcie konkursu uzyskał 85.72, czyli drugi wynik w karierze. Miotacz Warszawianki w karierze dalej rzucił tylko raz – w 2017 roku gdy w Białymstoku próbą na 88.09 ustanawiał rekord kraju. Nasz oszczepnik długo utrzymywał drugą pozycję za niespodziewanym liderem Chao-Tsun Chengiem (89.05). Później Krukowskiego zepchnął na trzecią lokatę Andreas Hoffmann, który rzucił 87.49. W ostatniej próbie Polak osiągnął 84.88 i ostatecznie zajął czwarte miejsce – w szóstym rzucie wygraną zapewnił sobie lider światowych tabel Estończyk Magnus Kirt, który posłał oszczep na 89.13 i zepchnął naszego zawodnika z podium.

Justyna Święty-Ersetic pokonała jedno okrążenie stadionu Letzigrund w 51.54 i zajęła ostatecznie czwarte miejsce w finałowych zawodach Diamentowej Ligi. Szybsze od Polki były w czwartkowy wieczór Salwa Eid Naser (50.24), Shakima Wimbley (51.21) oraz Lisanne de Witte (51.30).

Przełamała się Anna Sabat. Polka w mocno obsadzonym biegu na 800 metrów wywalczyła czwarte miejsce uzyskując czas 2:01.21. To jej trzeci rezultat w karierze oraz najlepszy wynik w tym sezonie. Czwarta biegaczka mistrzostw Europy chociaż pozostaje bez minimum na światowy czempionat IAAF to dzięki czwartkowemu wynikowi może liczyć na zaproszenie do udziału w zawodach Katarze przez światową federację. Na 10. miejscu finiszowała, mająca znakomite wspomnienia z Zurychu gdzie 5 lat temu sięgała po medal mistrzostw kontynentu, Joanna Jóźwik (2:06.89). Wygrała Eunice Sum – 2:00.40.

Pełne wyniki: Zurych

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Marek Biczyk