Menu
1 / 4
Aktualności /

EYOF 2019: Breza i Kołodziejczak ze złotymi medalami

EYOF 2019: Breza i Kołodziejczak ze złotymi medalami
EYOF 2019: Breza i Kołodziejczak ze złotymi medalami EYOF 2019: Breza i Kołodziejczak ze złotymi medalami EYOF 2019: Breza i Kołodziejczak ze złotymi medalami EYOF 2019: Breza i Kołodziejczak ze złotymi medalami

Olimpia Breza w biegu na 3000 metrów oraz oszczepnik Eryk Kołodziejczak zdobyli w Baku złote medale 15. Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy.  

Breza (Remus Kościerzyna) zimą ustanowiła halowy rekord Polski. W sezonie letnim 17-letnia Polka nie zwalniała tempa wypełniając m.in. minimum na mistrzostwa Europy juniorów. Zaimponowała także w Baku. Po brawurowym ataku na ponad 800 metrów przed metą zwyciężyła na Tofiq Bahramov Republican Stadium z czasem 9:48.23. To pierwszy złoty medal wywalczony przez Polkę w biegu na 3000 metrów w historii festiwalu młodzieży.

Drugi złoty medal zdobył we wtorek dla Polski oszczepnik Eryk Kołodziejczak. Zajmujący wysoką lokatę w tabelach światowych zawodnik z Nakła, trenujący pod okiem Leszka Walczaka, w najlepszej próbie osiągnął w Baku 77.02. To wystarczyło do zwycięstwa. Złoto Kołodziejczaka jest drugim medalem z najcenniejszego kruszcu jaki zdobył polski oszczepnik na EYOF – poprzednio sztuki tej dokonał w 2003 roku w Paryżu Sebastian Jachimowicz.

Triumfy Brezy i Kołodziejczaka były pierwszymi zwycięstwami biało-czerwonej reprezentacji w Baku. Dwa złota, obok brązowego medalu zapaśnika Piotra Stolarczyka, pozwalają Polsce zajmować siódme miejsce w klasyfikacji medalowej imprezy.

We wtorek rozegrano jeszcze jeden finał z udziałem polskiego lekkoatlety. Oskar Łucki w biegu na 110 metrów przez płotki zajął siódme miejsce. Polak uzyskał, przy wiejącym w plecy wietrze o mocy 3 m/s, czas 14.10. Wygrał Mario Revenga (13.59).

Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Saska

Powrót do listy

Więcej