1 / 0

ME U23 w Gävle: Borkowski i sztafeta pań 4 x 400 metrów ze złotymi medalami

W ostatnim dniu mistrzostw Europy do lat 23 złote medale wywalczyli żeńska sztafeta 4 x 400 metrów oraz biegający 800 metrów Mateusz Borkowski. Dorobek medalowy biało-czerwonych powiększył się w niedzielę także o srebro Olgi Niedziałek i brązowe zdobycze Norberta Kobielskiego, Oskara Stachnika i damskiej sztafety sprinterskiej.

Profesorskie aspiracje pokazał Mateusz Borkowski. Polak pobiegł w Gävle bardzo mądrze. Kontrolował bieg i zaatakował na nieco ponad 200 metrów przez metą. Pozycji lidera już nie oddał i zwyciężył z wyraźną przewagą. Złoto zdobył z czasem 1:48.75. Borkowski zapisał kolejne wspaniałe karty w historii biało-czerwonych występów w biegu na dystansie dwóch okrążeń podczas mistrzostw Europy do lat 23. W ostatnich 12 latach (6 edycji imprezy) polscy średniodystansowcy zdobyli pięć złotych medali (Debreczyn 2007 – Marcin Lewandowski, Kowno 2009 – Adam Kszczot, Ostrawa 2011 – Adam Kszczot, Tallinn 2015 – Artur Kuciapski, Gävle 2019 – Mateusz Borkowski) oraz jeden srebrny medal (Kowno 2009 – Marcin Lewandowski). Bogaty dorobek miejsc na podium w tej specjalności uzupełniają dwa trzecie miejsce wywalczone w 1997 przez Grzegorza Krzoska i w 1999 roku przez Pawła Czapiewskiego.

Złoty medal w biegu rozstawnym 4 x 400 metrów zdobyły Karolina Łozowska oraz trio Natalii – Wosztyl, Widawska i Kaczmarek. Ta ostatnia po świetnym biegu na końcowych metrach z łatwością wyprzedziła wyraźnie opadającą z sił Brytyjkę i przyprowadziła polskie zespół na złotej pozycji. Biało-czerwone zwyciężyły z czasem 3:32.56. Nasze zawodniczki obroniły mistrzowski tytuł wywalczony przez ich koleżanki dwa lata temu na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy. Polki regularnie stają na podium mistrzostw Europy U23 od 2013 roku.

W chodzie na 20 kilometrów pierwszy w historii polskich startów w mistrzostwach Europy U23 zdobyła Olga Niedziałek. Starsza siostra Łukasza, który będzie nas reprezentował w najbliższych dniach w europejskim czempionacie juniorów, osiągnęła na trasie w Gävle czas 1:35.54. Minimalnie, bo tylko o 4 sekundy, pokonała trzecią na mecie Janę Smerdową. Wygrała Turczynka Ayşe Tekdal – 1:34.47.

Norbert Kobielski po zaliczeniu w pierwszych próbach 2.11 oraz 2.16 musiał poprawiać swoje próby na 2.20 i 2.23. Zaliczenie tej ostatniej wysokości zapewniło Polakowi miejsce na podium – na tym etapie czempionatu w rywalizacji pozostawał Kobielski oraz wicemistrz Europy z Berlina Maksim Niedasiekau i Tom Gale. Rywale Polaka skoczyli 2.25 oraz 2.27, Inowrocławian po dwóch nieudanych atakach tej pierwszej wysokości przeniósł ostatnią na 2.27 i niestety także strącił. To oznaczało, że podopieczny Lecha Krakowiaka mógł świętować zdobycie brązowego medalu. Mistrzem Europy został Niedasiekau, który po dogrywce pokonał brytyjskiego rywala.

Dyskobol Oskar Stachnik w trzeciej kolejce uzyskał 58.71 i przesunął się przed Białorusina Bahutskiego na medalową pozycję. Tej nie oddał już do końca mobilizując się jeszcze w szóstej serii do osiągnięcia 60.01. Niespodziewanym zwycięzcą został Słoweniec Kristjan Čeh, który w ostatniej próbie rzucił 63.82. Wynik ten jest najlepszym na świecie w kategorii U23 w tym sezonie.

Świetny bieg na ostatniej zmianie Ewy Swobody pozwolił biało-czerwonym sprinterkom cieszyć się z brązowego medalu w biegu rozstawnym 4 x 100 metrów. Klaudia Siciarz, Marlena Gola, Martyna Kotwiła oraz wspomniana Ewa Swoboda uzyskały czas 44.08. Medal zdobyła także biegnąca w porannych w eliminacjach Jagoda Mierzyńska. Lepsze od Polek były jedynie Niemki (43.45) oraz Brytyjki (44.08).

Po dyskwalifikacji ekipy włoskiej oraz wskutek nieukończenia biegu przez zespół belgijski czwartą lokatę zajęła męska sztafeta 4 x 400 metrów. Zespół biegnący w finale w składzie Mateusz Rzeźniczak, Cezary Mirosław, Maciej Hołub, Tymoteusz Zimny uzyskał wynik 3:07.37.

Bardzo dobre czwarte miejsce wywalczyła w biegu na 1500 metrów Eliza Megger. Polka przez pewien czas prowadziła, ale później dała się wyprzedzić konkurentkom. Na mecie zameldowała się tuż za medalistkami osiągając czas 4:25.12. Wygrała Brytyjka Jemma Reekie – 4:22.81.

Natalia Wosztyl w finałowym biegu na 400 metrów przez płotki była ósma. Radomianka uzyskała czas 59.69, wyraźnie zwalniając na ostatnich metrach dystansu. Wygrała – po emocjonującym finiszu – 22-letnia Belgijka Paulien Couckuyt (56.17).

Ósme miejsce w biegu na 5000 metrów zajęła Sylwia Indeka. Na pochwałę zasługuje rekord życiowy zawodniczki z Pszczyny – ten od niedzieli wynosi 15:57.86. Podopieczna Marzeny Helbik dotychczasowy najlepszy wynik w karierze poprawiła na stadionie im. Gundera Hägga o ponad 20 sekund. Złoty medal zdobyła, po świetnym finiszu, Dunka Anna Emilie Møller, która w Szwecji wygrała już bieg na 3000 metrów z przeszkodami.

W konkursie rzutu oszczepem Klaudia Maruszewska po próbie na 48.34 zajęła ostatecznie 10. miejsce. Niespodziewaną triumfatorką mistrzostw Europy U23 została Annika Fuchs. Niemka w pierwszej kolejce rzuciła 63.68 i ustanawiając rekord życiowy pokonała Turczynkę Edę Tuğsuz.

Jedenaste miejsce w dziesięcioboju zajął Rafał Horbowicz. Podopieczny Marka Rzepki pokonał 110 metrów przez płotki w 14.99, rzucił dyskiem 40.38, skoczył o tyczce 4.40 oraz osiągnął w rzucie oszczepem 50.16. Po biegu na 1500 metrów (4:49.14) okazało się, że zawodnik Warszawianki zgromadził 7287 punktów. Złoty medal zdobył Niklas Kaul. Niemiec popisał się znakomitą próbą w oszczepie – uzyskał 77.36, to drugi rezultat w historii dziesięcioboju. Ostatecznie mistrz Europy zgromadził aż 8572 punkty i ustanowił rekord czempionatu.

Męska sztafeta 4 x 100 metrów (Eryk Hampel, Rafał Pająk, Jakub Gałandziej, Adrian Brzeziński) nie ukończyła finałowego biegu.

Agnieszka Kaszuba nie została sklasyfikowana w finale skoku o tyczce. Polka nie uporała się z pierwszą wysokością konkursu – 4.00. Wygrała Szwajcarka Angelica Moser, która pokonując 4.56 ustanowiła najlepszy wynik w Europie w kategorii U23 w tym sezonie.

W klasyfikacji medalowej Polska z sześcioma złotami oraz trzema srebrami i brązami zajęła drugie miejsce ustępując jedynie świetnie spisującej się w Gävle ekipie niemieckiej. Pierwszy raz w historii rozgrywanych od 22 lat mistrzostw Polska zdobyła aż 6 złotych krążków. W zestawieniu punktowym biało-czerwona ekipa uplasowała się na czwartym miejscu z dorobkiem 127 oczek. Zdecydowany triumf z 202 punktami na koncie odnotowała reprezentacja naszych zachodnich sąsiadów.

Kolejne mistrzostwa Europy do lat 23 odbędą się w między 8 i 11 lipca 2021 roku w Bergen (Norwegia).

Pełne wyniki: Gävle