1 / 4

36. PZLA MP U23: 80.79 Cypriana Mrzygłóda, 13.00 Klaudii Siciarz

36. PZLA MP U23: 80.79 Cypriana Mrzygłóda, 13.00 Klaudii Siciarz 36. PZLA MP U23: 80.79 Cypriana Mrzygłóda, 13.00 Klaudii Siciarz 36. PZLA MP U23: 80.79 Cypriana Mrzygłóda, 13.00 Klaudii Siciarz 36. PZLA MP U23: 80.79 Cypriana Mrzygłóda, 13.00 Klaudii Siciarz

Rzuty na ponad 80 metrów Cypriana Mrzygłoda, szybki bieg przez płotki Klaudii Siciarz oraz emocjonujące finały sprintu były ozdobą pierwszego dnia 36. PZLA Mistrzostw Polski U23, które rozgrywane są na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie.

Mistrzostwa rozpoczęły się od minuty ciszy. Dokładnie rok temu – wieczorem 29 czerwca – polska lekkoatletyka straciła swoją najwybitniejszą Ambasadorkę, Irenę Szewińską. Później głos zabrali przedstawiciele władz miasta i województwa oraz prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

- Cieszę się, że drugi raz w ciągu zaledwie 2 lat odbywają się tutaj tak ważne mistrzostwa. W tym roku ich ranga jest szczególna bo PZLA świętuje jubileusz 100-lecia założenia. Życzę wszystkim, żeby te zawody zapadły w pamięć. – powiedział Henryk Olszewski.

Bieg na 100 metrów kobiet

Pod nieobecność Ewy Swobody złotą medalistką mistrzostw Polski została Martyna Kotwiła. Finałowemu biegowi towarzyszył wiatr o mocy +2,3 m/s. Radomianka do ostatnich metrów musiała odpierać ataki Marleny Goli. Ostatecznie złoto przypieczętowała czasem 11.51, wicemistrzyni kraju osiągnęła 11.52. Trzecie miejsce z czasem 11.72 zajęła Jagoda Mierzyńska.

Bieg na 100 metrów mężczyzn

Wielkie emocje towarzyszyły biegowi finałowemu na 100 metrów panów. Sprinterzy na metę wpadli ławą. Minimalnie zwyciężył Adam Balcerek, który przy wietrze +4,4 m/s osiągnął czas 10.30. Za jego plecami finiszował Adrian Brzeziński (10.36). Długo czekano na wyświetlenie na tablicy wyników kolejnych zawodników. Po pełnych napięcia chwilach okazało się, że co do tysięcznej części sekundy taki sam rezultat – 10.37 – osiągnęli Łukasz Żak i Rafał Pająk. Piąty na mecie Jakub Gałandziej także zakończył bieg z czasem 10.37.

Bieg na 100 metrów przez płotki kobiet

Nie było niespodzianki w finale biegu płotkarskiego pań. Złoty medal zdobyła będąca w wysokiej dyspozycji Klaudia Siciarz. W finale zawodniczka z Krakowa pobiegła 13.00 i o 0.21 sekundy wyprzedziła swoją imienniczkę Klaudię Wojtunik. Brązowy medal wywalczyła Zuzanna Hulisz, która poprawiła rekord życiowy – 13.46.

Bieg na 110 metrów przez płotki mężczyzn

Niesiony dopingiem lubelskich kibiców zawodnik tutejszego klubu AZS UMCS Michał Sierocki zdystansował rywali triumfując z czasem 13.80. Drugie miejsce zajął Krzysztof Kiljan (14.30), a trzecie Wiktor Santkiewicz (14.44).

Bieg na 400 metrów kobiet

Natalii Kaczmarek, liderce europejskich tabel U23, do zwycięstwa w Lublinie wystarczył czas 53.60. Zawodniczka wrocławskiego AZSu-AWFu obroniła tytuł wywalczony przed rokiem w Sieradzu. Wicemistrzynią kraju została Karolina Łozowska (54.20), a trzecie miejsce wywalczyła Natalia Widawska (54.69).

Bieg na 400 metrów mężczyzn

Mistrzem Polski do lat 23 w biegu na 400 metrów został Tymoteusz Zimny. Zawodnik wrocławskiego Śląska osiągnął w Lublinie czas 47.06. Na ostatniej prostej gonił go Maciej Hołub (AZS UMCS Lublin), ale ostatecznie finiszował jako drugi z wynikiem 47.34. Trzecie miejsce zajął Mateusz Rzeźniczak – 47.92.

Bieg na 1500 metrów kobiet

Mistrzynią Polski do lat 23 została Eliza Megger (4:21.32), która pokonała Sylwię Indekę (4:22.62) oraz Beatę Topkę (4:23.98).

Bieg na 1500 metrów mężczyzn

Na ostatniej przeciwległej prostej mocno zaatakował biegnący na trzeciej pozycji Mateusz Borkowski. Pozycji lidera nasz czołowy średniodystansowiec nie oddał już do mety, na której zameldował się z czasem 3:49.30. Drugie miejsce na ostatnich metrach wyrwał Adamowi Włodarczykowi Patryk Kozłowski. Panowie zanotowali wyniki 3:49.73 oraz 3:50.05.

Trójskok kobiet

Gaja Wota konkurs trójskoku pań otworzyła od próby na 13.44 – rekord życiowy poprawiła tym samym o ponad pół metra! Rezultat mistrzyni Polski jest zdecydowanie lepszy od minimum na mistrzostwa Europy do lat 23. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Bednarek (13.07), a trzecia była Paulina Szablewska – 12.91.

Trójskok mężczyzn

Rywalizacji w skokach długich oraz sprincie nie ułatwiał w Lublinie wiatr. Silne podmuchy w plecy zawodników przekraczały nawet 4,5 m/s. Z tymi warunkami najlepiej poradził sobie Grant Szalek – mający także australijskie obywatelstwo zawodnik SKLA Sopot. W jedynej mierzonej próbie osiągnął odległość 15.20 i o 9 centymetrów wyprzedził ostatecznie Bartosza Świerczynę. Brązowy medal zdobył Piotr Mańczuk – 14.76.

Skok wzwyż kobiet

Wysoką dyspozycję startową na dwa tygodnie przed mistrzostwami Europy U23 prezentuje najlepsza polska wieloboistka Adrianna Sułek. W Lublinie w pokonanym polu pozostawiła specjalistki od skoku wzwyż wygrywając konkurs z rekordem życiowym 1.84. Później podopieczna Wiesława Czapiewskiego była bliska pokonania także wysokości 1.86. Drugie miejsce zajęła Paulina Borys oraz Aleksandra Nowakowska – obie panie zaliczyły 1.77.

Skok o tyczce kobiet

Agnieszka Kaszuba – legitymująca się w tym sezonie wynikiem 4.16 – w Lublinie niestety nie skakała tak wysoko. Konkurs tyczkarek wygrała pokonując, w drugiej próbie, 3.90. Później zawodniczka z Trójmiasta miała trzy nieudane podejścia do poprzeczki zawieszonej na wysokości 4.05. Drugie miejsce zajęła Milena Lipińska (3.80), a trzecie Emilia Kusy (3.70).

Pchnięcie kulą kobiet

W obliczu nadchodzących mistrzostw Europy U23 coraz lepszą formę prezentuje Maja Ślepowrońska. Złoty medal w Lublinie okrasiła rekordem życiowym – 16.17, a we wszystkich mierzonych próbach przekraczała 15 metrów. Zawodniczka AZSu-AWFu Warszawa zdecydowanie pokonała rywalki. Drugie miejsce z wynikiem 14.56 zajęła Karolina Urban, a brąz zdobyła Barbara Flisek – 13.88.

Pchniecie kulą mężczyzn

Przy absencji startującego w Diamentowej Lidze w Stanford (Kalifornia, USA) Konrada Bukowieckiego najlepszym młodzieżowcem krajowego czempionatu został reprezentant gospodarzy – klubu AZS UMCS Lublin – Szymon Mazur. 21-letni wicemistrz Europy juniorów z 2017 roku miał dwa mierzone pchnięcia i konkurs zakończył z rezultatem 18.32. Wicemistrzem Polski U23 został Michał Walenda (17.11), a trzecie miejsce wywalczył Jakub Dzik – 15.50.

Rzut młotem kobiet

Zajmująca szóste miejsce w europejskich tabelach U23 Aleksandra Śmiech wygrała w Lublinie pierwszy w karierze złoty medal mistrzostw kraju młodzieżowców. Triumf przypieczętowała w szóstej próbie osiągając rezultat 64.00. Ponad 60 metrów rzuciły także druga Patrycja Maciejewska (61.00) oraz trzecia Kinga Łepkowska (60.39)

Rzut oszczepem kobiet

Już w pierwszej kolejce rzutem na 53.52 złoty medal zapewniła sobie Klaudia Maruszewska. Posiadająca już minimum na lipcowe mistrzostwa Europy do lat 23 zawodniczka olsztyńskiego AZS-u później miała tylko jedną mierzoną próbę na nieco ponad 51 metrów. Walkę o srebrny medal stoczyły Aleksandra Ostrowska i Julia Szałas. Ostatecznie lepsza była ta pierwsza – rzuciła w szóstej serii 50.80 i pokonała rywalkę dokładnie o dwa metry.

Rzut oszczepem mężczyzn

Wicelider europejskich tabel Cyprian Mrzygłód drogę po złoty medal mistrzostw Polski rozpoczął od próby na 79.10. W drugiej próbie podopieczny Leszka Walczaka posłał oszczep na 80.06, a w czwartej próbie poprawił się na 80.79. Rezygnując z dwóch ostatnich rzutów Mrzygłód wywalczył pierwszy w karierze tytuł mistrza Polski do lat 23.

- Byłem pewny wygranej i jako, że przede mną zaraz kolejne starty wolałem zaoszczędził siły. – powiedział po zawodach oszczepnik z Gdańska.

Drugie miejsce zajął Wiktor Mertka, który w szóstej serii rzucił 70.36. Brąz dla Mateusza Gunera – 66.33.

Wyniki I dnia: Lublin

Lublin, Maciej Jałoszyński / foto: Marek Biczyk