Menu
1 / 0
Aktualności /

Poprawiony ranking IAAF

Poprawiony ranking IAAF

Stowarzyszenie IAAF opublikowało nowy regulamin rankingu lekkoatletycznego, w marcu br. zapadnie decyzja, czy będzie on podstawą kwalifikacji do igrzysk olimpijskich Tokio 2020.

Po dziesięciu miesiącach konsultacji obecny system światowego rankingu lekkoatletów zawiera m.in. poniższe nowo wprowadzone zmiany.
W większości konkurencji do rankingu zaliczana jest punktacja zawodnika z pięciu najlepszych startów w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Natomiast w nw. (w których lekkoatleci rzadziej startują) wydłużono ten okres (przy mniejszej liczbie startów branych pod uwagę).

Konkurencja Okres startowy w miesiącach Liczba zaliczanych startów
5000 m i 3000 m z przeszkodami 12 3
10.000 m 18 2
Maraton 18 2
Biegi uliczne 18 2
Chód 20 km 18 2
Chód 50 km 18 2
Wieloboje 18 2

Nieco zmieniono podział zawodów na dziesięć kategorii, począwszy od najwyższej grupy OW (igrzyska olimpijskie i mistrzostwa świata IAAF) do najniższej – F (mityngi z kalendarza krajowego).
Każdej federacji przyznano co najmniej jeden mityng, który zostanie zaliczono do wyższej grupy – E. Polska do 31 marca będzie mogła zgłosić sześć (więcej otrzymało tylko sześć państw) takich imprez (niemających statusu Permit European Athletics).
W poprzednich latach w rankingu uwzględniano wyniki ponad 67 tysięcy zawodników biorących udział w ponad dziesięciu tysiącach imprez rocznie.
Na podstawie obecnego regulaminu przeprowadzono symulację kwalifikacji na MŚ w Dausze (opierając się na wynikach 2017-2018), np. w biegu na 200 m zakwalifikowałby się Dominik Kopeć – 55 w rankingu (licząc maksymalnie po trzech zawodników z jednego państwa), w tej konkurencji przewiduje się udział 56 sprinterów.
Oczywiście, gdy ranking będzie już obowiązywać, federacje same zadecydują o wysłaniu na MŚ/IO swych zawodników zajmujących dalsze lokaty.
Od początku kwietnia symulacja kwalifikacji do MŚ w Dausze (oparta o bieżące dane z rankingu) będzie uaktualniana na stronie IAAF.

Zważywszy, że do igrzysk w Tokio pozostało już niecałe 17 miesięcy i zbliża się okres wiosennych maratonów potrzebna jest decyzja federacji/krajowego komitetu olimpijskiego dotycząca zasad kwalifikacji. Czy 80. maratończyk w rankingu (tylu zawodników IAAF/MKOl dopuści do startu) wystartuje w igrzyskach, czy jest to lokata zbyt odległa, a może jednak tradycyjnie będą decydować minima krajowe? Z jakiego okresu, czy w kwietniu br. można uzyskać kwalifikację olimpijską w maratonie?
Potrzebna pilna decyzja.

/J.Rozum

Powrót do listy

Więcej