Menu
1 / 0
Aktualności /

Mińsk: Igrzyska Europejskie 2019 – rewolucyjny regulamin rywalizacji

Mińsk: Igrzyska Europejskie 2019 – rewolucyjny regulamin rywalizacji

W dniach 23-28 czerwca 2019 r. w Mińsku zostanie rozegrana lekkoatletyczna część 2. Igrzysk Europejskich, aby zrozumieć niektóre zasady „rewolucyjnego” regulaminu zawodów lepiej zapomnieć o dotychczas obowiązujących.

Do czterorundowej rywalizacji w postaci sześciomeczów (z udziałem mężczyzn i kobiet) przystąpi 30 zespołów najwyżej sklasyfikowanych w Drużynowych Mistrzostwach Europy 2017. Każdy sześciomecz ma trwać 120 minut i składać się z 10 identycznych konkurencji rozgrywanych w tej samej kolejności. W danym momencie na płycie odbywa się tylko jedna konkurencja.

Wykaz konkurencji sześciomeczu
1. track’athlon – sztafeta (jeden zawodnik i jedna zawodniczka biegną po jednym okrążeniu)
2. skok w dal kobiet
3. 100 m mężczyzn
4. rzut oszczepem kobiet
5. 100 m kobiet
6. 4x400 m (dwóch zawodników i dwie zawodniczki)
7. 110 m przez płotki mężczyzn
8. skok wzwyż mężczyzn
9. 100 m przez płotki kobiet
10. bieg pościgowy – sztafeta (dwóch zawodników i dwie kobiety)

Zasady rozgrywania track’athlonu – biegu na czas „z przygodami” na dystansie dwóch okrążeń – zawodnika obowiązują poniższe punkty  a) ÷ f) a zawodniczkę – punkty a) ÷ e) i g).
a) ciągnięcie opony (zawodnik na pierwszym okrążeniu) oraz spadochronu (zawodniczka na drugim okrążeniu) na dystansie około 40 m,
b) rzut kulą (7.26 kg albo 4.00 kg) dwoma rękoma (do przodu), należy osiągnąć odległość 14 m w pierwszej próbie albo 12 m w drugiej albo wykonać trzecią,
c) bieg na dystansie około 50 m z trzema przeszkodami (o wysokości 76,2 cm) rozstawionymi co około 10 m,
d) skok w dal z miejsca, w pierwszej próbie zawodnik powinien osiągnąć 2,50 m a zawodniczka – 2,00 m, w przeciwnym razie muszą w następnej uzyskać 1,50 m,
e) bieg przez rów z wodą (z przeszkodą o wysokości 76,2 cm) albo z ominięciem rowu (na zewnątrz po 6. torze),
f) bieg (tylko mężczyzna) z piłką lekarską o masie 9 kg,
g) bieg końcowy (tylko kobieta).
Konkurencje techniczne (skok w dal i rzut oszczepem) – zawodnicy dzieleni są na dwie trzyosobowe grupy, A i B. W pierwszej i drugiej kolejce zawodnik rywalizuje z dwoma rywalami w ramach swojej grupy, zdobywając punkty za dwa mecze w każdej rundzie: 3 pkt za zwycięstwo, 1 pkt za remis i 0 pkt za porażkę (zawodnik w czterech meczach może zdobyć maksimum 12 punktów). W kolejce finałowej (trzeciej) zwycięzcy grup walczą o miejsca 1 – 2, zawodnicy z drugich lokat – o miejsca 3 – 4, a z trzecich lokat – o miejsca 5 – 6.
W skoku wzwyż nie określa się pierwszej wysokości ani progresji podnoszenia poprzeczki. Przed każdą próbą zawodnik deklaruje pokonywaną wysokość nie znając wartości podanej przez rywala. W rundzie kwalifikacyjnej zawodnicy rozgrywają w grupach „jednoskokowe” mecze – „każdy z każdym” (łącznie trzy rundy: A1–A2, A2–A3 i A3–A1). Jako pierwszy próbę wykonuje skoczek, który zadeklarował niższą wysokość. Rozgrywanie rundy finałowej (parami o miejsca 1 – 2, 3 – 4 i 5 – 6) – analogiczne do pozostałych konkurencji technicznych. 
Sztafeta 4x400 m – przed startem zespoły podają tylko nazwiska zawodników na pierwszej zmianie, kolejność następnych jest ustalana już podczas biegu przez trenera znajdującego się w specjalnej strefie na płycie boiska.
Zasady punktacji – w każdym sześciomeczu zwycięzca konkurencji indywidualnej i sztafety zdobywa 12 pkt, za 2 miejsce – 10 pkt, 3 m. – 8, 4 m. – 6, 5 m. – 4 i 6 miejsce – 2 pkt.
Bieg pościgowy, dystanse: 800 m (zawodnik) – 600 m (zawodniczka) – 400 m (zawodnik) – 200 m (zawodniczka). Miejsca startu i dokładny dystans do pokonania na pierwszej zmianie zależy od liczby punktów zespołu po 9 konkurencjach (lider biegnie 800 m, pozostałe zespoły: 800 m plus liczba metrów odpowiadająca stracie punktowej do lidera). Ostateczna kolejność drużyn w sześciomeczu jest identyczna z kolejnością na mecie biegu pościgowego.
Zasady awansu drużyn – w pierwszej rundzie (23.06) odbędzie się pięć sześciomeczów, w ćwierćfinale (25.06) – cztery, w półfinale (26.06) – dwa, finał zostanie rozegrany w dniu 28 czerwca. Sześć najlepszych drużyn w pierwszej rundzie uzyska bezpośredni awans do półfinału, dalsze sześć wyłonią ćwierćfinały (rozegrane z udziałem 24 zespołów). Miejsca 1 – 3 w półfinale są premiowane awansem do finału.
Medale otrzymają trójki najlepszych (kobiet, mężczyzn i sztafet) w dziewięciu konkurencjach pierwszej rundy (bez biegu pościgowego), dekoracja już w dn. 24.06, oraz trzy czołowe zespoły finału.
Każdy kraj może zgłosić maksimum 23 startujących: 9 kobiet, 8 mężczyzn i 6 rezerwowych.
Polska, rozstawiona z numerem drugim, powinna w pierwszym meczu trafić na Grecję (nr 9.), Szwajcarię (12.), Rumunię (19.), Węgry (22.) i Łotwę (29.), pod warunkiem że udział w igrzyskach wezmą wszystkie zaproszone teamy. 

janusz.rozum@gmail.com

Powrót do listy

Więcej