Menu
1 / 0
Aktualności /

Budapeszt gospodarzem Mistrzostw Świata 2023

Budapeszt gospodarzem Mistrzostw Świata 2023

Rada Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych podjęła dziś (4 grudnia) w Monako decyzję, że gospodarzem Mistrzostw Świata 2023 będzie stolica Węgier – Budapeszt.

Pierwszy raz IAAF wyboru gospodarza dokonał wg. nowego schematu działania. Federacja nie ogłosiła oficjalnego postępowania, nie opublikowała także listy kandydatów. Niezależnie od tego już w lipcu tego roku prezydent Sebastian Coe wskazywał, że Budapeszt to preferowane przez władze federacji miasto kandydujące do organizacji globalnego czempionatu. Innym, wymienianym nieoficjalnie, chętnym do organizacji była także Barcelona. Dużą chęć przyjęcia mistrzostw wyrażały także kraje afrykańskie, na czele z Kenią. Teraz środowisko lekkoatletyczne Czarnego Lądu mocno lobbuje za organizacją imprezy w roku 2025.

Stolica Węgier będzie pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, które ugości stadionowe mistrzostwa świata w lekkoatletyce. Budapeszt w 1989 i 2004 był gospodarzem halowych mistrzostw IAAF, w 1966 i 1998 odbyły się tutaj mistrzostwa Europy. Impreza sprzed 52 lat cieszyła się ogromnym zainteresowaniem polskich kibiców, którzy licznie przybyli dopingować biało-czerwonych. Poprzednie zawody lekkoatletyczne w Budapeszcie odbywały się na nieistniejącym już stadionie imienia Ferenca Puskása. Dawny Népstadion został zburzony, na jego miejscu obecnie powstaje obiekt stricte piłkarski. Lekkoatletyczne mistrzostwa w roku 2023 mają odbyć się na stadionie zbudowanym na brzegu Dunaju, na południowych krańcach miasta. W dalszej perspektywie obiekt ma być główną areną olimpijską. Węgrzy – mimo wycofania się kilka lat temu z walki o igrzyska w roku 2024 – nadal mocno chcą być gospodarzem najważniejszej sportowej imprez na świecie.

Najbliższe lekkoatletyczne mistrzostwa świata odbędą się w roku 2019 w Dosze oraz dwa lata później w Eugene.

Maciej Jałoszyński

Powrót do listy

Więcej