1 / 0

ME w Tilburgu: rekord zgłoszeń

Rekordowa liczba 590 zawodników i zawodniczek z 38 państw została zgłoszona do 25. Mistrzostw Europy w Biegach Przełajowych, które zostaną rozegrane 9 grudnia w holenderskim Tilburgu.

W biegach seniorskich wystąpią obrońcy tytułów sprzed roku, Kaan Kigen Özbilen i Yaseminn Can (obydwoje Turcja). Groźni rywale to zwycięzcy próby generalnej w Tilburgu przed mistrzostwami, Włoch Yemaneberhan Crippa (zdobywca aż ośmiu medali w ostatnich czterech edycjach ME) i Szwajcarka Fabienne Schlumpf.
W U23 pobiegnie Francuz Jimmy Gressier, mistrz sprzed rokiem. U pań brakuje faworytki, szansa na wysokie miejsce Weroniki Pyzik – przed rokiem uległa siedmiu rywalkom, z których obecnie wystartują tylko dwie.
U20 – już po trzeci tytuł z rzędu może sięgnąć Norweg Jakob Ingebrigtsen (junior jeszcze w przyszłym roku). Pod nieobecność ubiegłorocznych medalistek szansa dla Jasmijn Lau, zawodniczki gospodarzy.

seniorzy (10.300 m): wystartuje 93 zawodników oraz 16 drużyn
U23 (8.300 m): 95 – 16, w tym piątka Polaków
U20 (6.300 m): 97 – 17
seniorki (8.300 m): 74 – 13
U23 (6.300 m): 91 – 15
U20 (4.300 m): 75 – 14, w tym 5 Polek
Sztafeta mieszana (5.800 m, 2 zawodników i 2 zawodniczki): 12 drużyn.

W biegach indywidualnych do klasyfikacji drużynowej będą zaliczane lokaty trzech najszybszych zawodników w zespole (maksimum 6-osobowym).

Mistrzostwa Europy są rozgrywane w Tilburgu po raz drugi, przed 13 laty polska reprezentacja w składzie: Marcin Chabowski (8.), Arkadiusz Gardzielewski (10.), Kamil Murzyn (19.) i Łukasz Skoczyński (23.) zdobyła złoty medal w kategorii juniorów.