Menu
1 / 0
Aktualności /

Powitanie Gracjana Kozaka w Bolesławcu

Powitanie Gracjana Kozaka w Bolesławcu

W dniu 23 października, niespełna 48 godzin po powrocie Gracjana ze stolicy Argentyny – Buenos Aires, odbyło się oficjalne przywitanie reprezentanta Polski w Bolesławcu.

Spotkanie było niespodzianką przygotowaną przez Zarząd MKS Bolesłavia. Na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego w obecności przedstawicieli Urzędu Miasta Bolesławiec, Powiatu Bolesławieckiego, I LO oraz MKS Bolesłavia przywitała Gracjana orkiestra miejska. Następnie wszyscy zaproszeni goście udali się do szkolnej auli na konferencję prasową.

W uroczystości, którą poprowadziła Justyna Serafińska-Gruman, sekretarz Bolesłavii, wzięli udział m.in. starosta bolesławiecki Karol Stasik, wicestarosta Tomasz Gabrysiak, prezydent Bolesławca Piotr Roman, wiceprezydent Kornel Filipowicz, przewodniczący Rady Miasta Bolesławiec Jarosław Kowalski, naczelniczka Wydziału Społecznego w bolesławieckim magistracie Beata Sulska, szef MOSiR-u Jacek Dudyński, działacz PZLA i szef DZLA Zygmunt Worsa, założyciel Bolesłavii Jan Kulczycki, pierwsza nauczycielka WF-u Gracjana, a także córka założyciela Bolesłavii (Stanisława Merdasa) Ewa Merdas, dyrektor I LO Cezary Czernatowicz, a także wzruszeni rodzice naszego olimpijczyka: Iwona i Sylwester Kozakowie.

Dzięki programowi Lekkoatletyka dla każdego! oraz przy zaangażowaniu i zachęceniu do uprawiania sportu pierwszego nauczyciela wychowania fizycznego – Pani Ewy Merdas do MKS Bolesłavia trafił przyszły olimpijczyk – Gracjan Kozak, który pod skrzydłami trenera Tomasza Markowskiego rozpoczął treningi w rzutach lekkoatletycznych.

Gracjan urodził się w listopadzie 2001 roku we Lwówku Śląskim. Jest mieszkańcem Kraszowic (koło Bolesławca), absolwentem SP w Ocicach oraz Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Bolesławcu, obecnie uczęszcza do I LO W Bolesławcu. Jest zawodnikiem MKS Bolesłavia specjalizującym się w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą. Już w pierwszych latach kariery sportowej osiągnął znaczące sukcesy. Jako młodzik został wicemistrzem Polski i rekordzistą Dolnego Śląska (dysk 1 kg – 61,67 m). Podczas OOM 2018 w Chorzowie w rzucie dyskiem (58,30m) zdobył tytuł wicemistrza Polski, natomiast w pchnięciu kulą (18,27m) zdobył medal z brązowego kruszcu. Doskonale zaprezentował się w finale Mistrzostw Europy U18 w 2018 roku. W konkursie rzutu dyskiem wywalczył brązowy medal. W 2018 roku zdobył powołanie do reprezentacji Polski na Igrzyska Olimpijskie Młodzieży, które odbywały się w stolicy Argentyny – Buenos Aires. 14 października 2018 roku w konkurencji rzutu dyskiem zdobył upragniony dla Bolesłavii, pierwszy w historii miasta i powiatu bolesławieckiego medal olimpijski.

Informacja prasowa / foto: Paweł Wiśniewski

Powrót do listy

Więcej