Menu
1 / 0
Aktualności /

Święty-Ersetic i Kszczot laureatami Lauru Królowej Sportu

Święty-Ersetic i Kszczot laureatami Lauru Królowej Sportu

Justyna Święty-Ersetic i Adam Kszczot zostali laureatami tegorocznej edycji Lauru Królowej Sportu. Nagrody wręczono w sobotni wieczór w Hotelu City w Bydgoszczy.

Święty-Ersetic (AZS-AWF Katowice) zimą zdobyła halowe wicemistrzostwo świata w sztafecie, latem zaimponowała całej Polsce wygrywając – w przeciągu niespełna dwóch godzin – dwa złote medale mistrzostw Europy w Berlinie. Odbierający laur w imieniu swojej podopiecznej Aleksander Matusiński przyznał, że do dziś nie wie jakim cudem namówił ją do wystartowania w dwóch finałach w tak krótkim odstępie czasu.

Udany sezon ma za sobą także Kszczot (RKS Łódź). W Birmingham zdobył złoto halowego czempionatu IAAF, w sierpniu zdystansował rywali na Olympiastadion w Berlinie i trzeci raz z rzędu sięgnął po mistrzostw Europy w biegu na 800 metrów.

Honorowym laurem wyróżnioną zmarłą w czerwcu siedmiokrotną medalistkę olimpijską Irenę Szewińską, która byłą honorowym obywatelem Bydgoszczy. W imieniu najwybitniejszej polskiej lekkoatletki nagrodę odebrał jej syn Andrzej.

- Mama zawsze mówiła, że tutaj w Bydgoszczy jest pozytywna energia. Miasto to nie tylko mury i stadion, ale przede wszystkim ludzie. To wielkie wyróżnienie dla mojej świętej pamięci mamy – przyznał, cytowany przez Polską Agencję Prasową, potomek byłej prezes PZLA.

Tytułem najlepszego szkoleniowca uhonorowano Aleksandra Matusińskiego, imprezą sezonu wybrano mityng Copernicus Cup.

Podsumowanie nagród:
Odkrycie Region - Adrianna Sułek
Odkrycie Roku - Anna Sabat (nagrodę odebrał Marcin Fudalej, manager zawodniczki)
Impreza Roku - Copernicus Cup (nagrodę odebrała Mariola Soczyńska, dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Torunia)
Trener Region - Tomasz Lewandowski
Trener Roku - Aleksander Matusiński
Złoty Laur - Ewa Kłobukowska (nagrodę odebrał przyjaciel Andrzej Lasocki), trener Sławomir Nowak
Osobowość - Grażyna Rabsztyn
Zawodniczka Region - Iga Baumgart-Witan
Zawodnik Region - Marcin Lewandowski
Zawodniczka Roku - Justyna Święty-Ersetic (nagrodę odebrał jej trener Aleksander Matusiński)
Zawodnik Roku - Adam Kszczot
Laur Honorowy - śp. Irena Szewińska, odebrał jej syn Andrzej Szewiński

Tymczasem najważniejsze podsumowanie sezonu 2018 czeka nas za nieco ponad 2 tygodnie. 30 października podczas uroczystej gali w Centrum Olimpijskim w Warszawie wręczone zostaną Złote Kolce – najbardziej prestiżowe nagrody w krajowej lekkoatletyce przyznane będą po raz 49. przez Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz Przegląd Sportowy.

Maciej Jałoszyński / foto: materiał organizatora

Powrót do listy

Więcej