Menu
1 / 0
Aktualności /

Wernisaż wystawy "Irena Szewińska" w Warszawie

Wernisaż wystawy "Irena Szewińska" w Warszawie

W najbliższy poniedziałek, 1 października o godzinie 13.00 w holu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, zostanie otwarta wystawa zdjęć poświęcona wybitnej lekkoatletce Irenie Szewińskiej.

Irena Szewińska to jedna z najsłynniejszych sportsmenek XX wieku i najwybitniejsza lekkoatletka w Polsce. Rekordy świata, medale i zwycięstwa sprawiły, że w 1974 roku została uznaną najlepszą sportsmenką globu. Żaden inny polski sportowiec nie dostąpił tak wielkiego zaszczytu, jakim było odebranie z rąk prezydenta Francji najwyższego sportowego wyróżnienia – Medalu Grand Prix Francuskiej Akademii Sportu. Jej największy sukces to pobicie rekordu świata na 400 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Przez te wszystkie lata towarzyszył jej Janusz Szewiński, prywatnie mąż i trener, który fotografował Irenę na bieżni, treningach, zawodach i w okolicznościach prywatnych.

Po zakończeniu kariery sportowej Irena Szewińska działała w polskim i światowym ruchu olimpijskim, aktywnie działała na rzecz lekkiej atletyki i promowała udział kobiet w sporcie. To właśnie z jej inicjatywy odbywa się Bieg Kobiet w Warszawie. W tym roku bieg odbędzie się 20 października na Agrykoli, po raz pierwszy bez udziału zmarłej w czerwcu Ireny Szewińskiej.

"Irena Szewińska to kobieta, która aktywnie łączyła sportowy wyczyn ze społecznym czynem. Była inspiracją do tworzenia naprawdę wspaniałych projektów nie tylko sportu kobiecego. Jej aktywność mogliśmy obserwować podczas najważniejszych wydarzeń państwowych, spotkań międzynarodowych oraz konferencji na rzecz wielu akcji  społecznych. Chciałbym, aby o jej wielkich osiągnięciach nigdy nie zapomniano, bo jej osoba jest w pełnej okazałości obrazem prawdziwego sportu i jego misji” - mówi Bogusław Mamiński, organizator wystawy i lekkoatleta, olimpijczyk, wicemistrz świata i Europy.

Wystawa w Pałacu Kultury to zapis sportowej kariery i życia codziennego Ireny Szewińskiej. Poza fotografiami męża, wieloletniego fotoreportera „Przeglądu sportowego”, pokazane zostaną także prace Leszka Fidusiewicza, fotoreportera tygodników „Sportowiec” i „Razem”.

Na uroczystości otwarcia będą obecni przyjaciele, rodzina i sportowcy związani z jej historią. Wystawę będzie można oglądać do 20 października.

Partnerami wystawy są Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Pałac Kultury i Nauki, Polski Komitet Olimpijski oraz Muzeum Sportu i Turystyki.

Informacja prasowa

Powrót do listy

Więcej