Menu
1 / 0
Aktualności /

Za 6 miesięcy przełajowe mistrzostwa świata w Aarhus

Za 6 miesięcy przełajowe mistrzostwa świata w Aarhus

Zaledwie pół roku dzieli nas od mistrzostw świata w biegach przełajowych. Impreza odbędzie się pod koniec marca 2019 w duńskim Aarhus.

Nadchodzący czempionat w crossie odbędzie się w nietypowym otoczeniu. Areną zmagań będzie teren multimedialnego muzeum archeologicznego Moesegaart, a fragment trasy biegu poprowadzony będzie… po dachu budynku. Wkomponowany w park gmach ma charakterystyczny trójkątny przekrój – wyrasta z ziemi i niejako piętrzy się w górę, posiadając trawiasty dach idealnie komponuje się z otaczającym parkiem.

Zawodnicy rywalizować będą na ok. 2 kilometrowej pętli. Na trasie czekać na nich będą liczne podbiegi oraz przeszkody terenowe.

- Trasa zostanie tak poprowadzona, że zawodnicy tuż po starcie będą musieli zmagać się z dość długim podbiegiem. W dalszej perspektywie sprawi to, że do samej mety będzie krótki, ale ciekawy zbieg. Jednak zdecydowanie najbardziej interesującym miejscem rywalizacji będzie odcinek poprowadzony przez dach muzeum. To novum. Budynek wkomponowany jest w otoczenie w taki sposób, że na co dzień można spacerować po jego szczycie. Zawodnicy będą zatem wspinać się po trawiastym dachu prawie na samą górę budynku. Pokonają przy tym ok. 10 metrów różnicy wysokości – opowiada Maciej Łopatto, z ramienia IAAF pełniący w Aarhus funkcję delegata prasowego, który kilka dni temu uczestniczył w wizytacji światowej organizacji w Danii.

Polak dodaje, że teren na którym rozegrany zostanie czempionat oddalony jest od centrum Aarhus o ok. 10 kilometrów. Ekipy zostaną zakwaterowane w mieście. Organizatorzy zapewniają, że przy trasie mistrzostw nie zabraknie kibiców. Specjalnie dla nich przygotowują dodatkowy bieg dla amatorów.

Pochodzący z Bydgoszczy Łopatto przez wiele lat organizował biura prasowe na organizowanych w rodzinnym mieście imprezach lekkoatletycznych m.in. podczas dwu edycji mistrzostw świata w biegach przełajowych (2010, 2013). Teraz, jako pierwszy Polak, pełni rolę delegata prasowego z ramienia Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych.  

43. IAAF Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych odbędą się 30 marca 2019 roku.

Maciej Jałoszyński / foto: LOC Aarhus 2019

Powrót do listy

Więcej