Menu
1 / 0
Aktualności /

Konkurs: POSZUKIWANE imię dla rysia!

Konkurs: POSZUKIWANE imię dla rysia!

Uwaga, uwaga! Ogłaszamy konkurs!

RYŚ – ale kto?

Uwaga, uwaga! Ogłaszamy konkurs!

Przedstawiamy Państwu rysia. Ryś jest jak wiadomo niezwykle sympatycznym, żyjącym w Polsce zwierzęciem, a dodatkowo może pochwalić się wyjątkową sprawnością, zwinnością i skocznością, tak jak nasi lekkoatleci. Ryś został wybrany na maskotkę Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce Bydgoszcz 2019. Wiemy o nim dużo jednak nadal nie znamy jego imienia. Zatem:

RYŚ – ale kto?

Zapraszamy Państwa do udziału w konkursie, który rozpoczyna się już dziś tj. 6 września 2018r. o godz. 12:00. Od tej godziny można nadsyłać do nas, pocztą lub na adres mailowy konkurs@bydgoszcz2019.pl, propozycje imion dla naszego rysia. Wszystkie pomysły można przesyłać do 20.09.2018r. Spośród nadesłanych inicjatyw Komisja Konkursowa wybierze 3, które następnie zostaną poddane głosowaniu poprzez stronę internetową www.bydgoszczc2019.pl.  Głosowanie zostanie zakończone w dniu 30.09.2018r, a wyniki ogłosimy publicznie do dnia 05.10.2018r. Do wygrania wejściówki na zawody, maskotki oraz gadżety Mistrzostw. Szczegóły w Regulaminie Konkursu zamieszczonym na stronie www.bydgoszcz2019.pl.

Zapraszamy do zabawy! To wyjątkowa okazja aby stać się częścią tego niezwykłego wydarzenia!

Dlaczego ryś?

Ryś to największy europejski kot, zamieszkujący jedynie najdziksze zakątki naszego kraju. Tylko nieliczne regiony Polski mogą poszczycić się obecnością rysia. Te niezwykle ulotne dzikie koty żyją w 2 regionach: w górach i na pogórzu - rysie karpackie oraz tzw. rysie nizinne w północno-wschodniej części kraju (Puszcza Białowieska, P. Knyszyńska, P. Augustowska, Mazury). W Polsce Północno-wschodniej rysi zostało już niezwykle mało. Przeprowadzone w 2015 r. tropienia wykazały, że może ich być niewiele więcej niż 40 osobników.

Ryś został wybrany maskotką Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce Bydgoszcz 2019 nie tylko ze względu na swe sportowe cechy, ale również dlatego by zwrócić uwagę społeczeństwa na problem zagrożenia tego gatunku na obszarze Polski.

Ryś w Polsce to obecnie zaledwie 200 osobników. Liczba rysi w Europie gwałtownie spadła w pierwszej połowie XX wieku. Był to rezultat niszczenia lasów, który stanowią dom tych drapieżników oraz miejsce zdobywania pokarmu. Coraz gęstsza sieć dróg przecinających lasy i rosnąca presja ze strony człowieka powodują, że rysiom żyje się coraz trudniej, a ich spokój jest permanentnie zakłócany.

(Przy wykorzystaniu: www.wwf.pl)

Powrót do listy

Więcej