1 / 0

72. PZLA MP U20: we Włocławku rozdano pierwsze medale

W sobotę we Włocławku rozpoczęły się 72. PZLA Mistrzostwa Polski U20. Pierwszego dnia zawodów rozegrano w sumie osiem finałów.

Szybkiemu bieganiu na 100 metrów sprzyjał w sobotę silny wiatr wiejący w plecy zawodników. Już w eliminacjach Artur Łęczycki pobiegł 10.53w (+2,5 m/s), a Martyna Kotwiła 11.50w (+3,9 m/s). W finale mężczyzn wiało lżej (wiatr nie przekraczał 2 m/s), ale mimo to świetnie zaprezentował się Łęczycki – wygrał pewnie osiągając na mecie czas 10.57, słabszy zaledwie o 0.02 sekundy od minimum PZLA na mistrzostwa świata U20 w Tampere. Drugi był Damian Sztejkowski (10.61). Zaciętą walkę o brąz stoczyli Rafał Pająk i Antoni Plichta – obaj uzyskali wynik 10.62, ale minimalnie szybszy był ten pierwszy i to on odebrał medal juniorskiego czempionatu. Wiatr ponownie mocniej zawiał przy finale kobiet – jego siła osiągnęła wtedy 2,2 m/s. Na bieżni pasjonującą walkę stoczyły Magdalena Stefanowicz – ubiegłoroczna wicemistrzyni świata do lat 18 – oraz Martyna Kotwiła. Wygrała ta pierwsza osiągając 11.33w, ale swoją rywalkę wyprzedziła zaledwie o 0.01 sekundy. Brązowy medal zdobyła Klaudia Adamek – 11.55w.

Zdecydowanym liderem konkursu pchnięcia kulą był Kornel Warszawski. Zawodnik z Ostrzeszowa we wszystkich mierzonych próbach przekroczył 17 metrów, a złoto przypieczętował próbą na 17.73. Drugie miejsce, z rekordem życiowym 16.98, zajął Damian Niedźwiecki. Walkę o brązowy medal stoczyli Krystian Mikulski i Michał Kwiecień. Od pierwszej kolejki na medalowej pozycji – z wynikiem 16.73 – był ten drugi, ale w piątej serii Mikulski pchnął 16.73, a w szóstej 16.70 i to on zdobył brąz.

W konkursie kobiet dominowała Ewa Różańska, która wygrała z rekordem życiowym 14.18. Drugie miejsce zajęła Barbara Nowak (13.59), trzecie Barbara Filsek (13.56).

Najlepszym skoczkiem w dal włocławskich mistrzostw okazał się Piotr Tarkowski. Podopieczny Tadeusza Makaruka dominował w konkursie – we wszystkich sześciu próbach uzyskiwał lepsze wyniki od najlepszego rezultatu srebrnego medalisty, a w najdłuższym skoku pofrunął na 7.81 (przy zbyt sprzyjającym wietrze o sile 2,7 m/s). Drugie miejsce zajął Bartosz Gąbka – 7.21. Brązowy medalista Dominik Mieczkowski pokonał czwartego Damiana Simoniuka o centymetr (7.06 – 7.05).

Rekordzistka Polski U20 w siedmioboju Adrianna Sułek zdobyła we Włocławku złoty medal w skoku w dal skacząc w ostatniej próbie 6.00 i wyprzedzając tym samym Dominikę Łykowską zaledwie o centymetr. Brąz wywalczyła Klaudia Nazarowicz – 5.89.

Mistrzem Polski U20 w biegu na 3000 metrów został Bartosz Jarczok (8:40.16), który na mecie pokonał Mikołaja Czeronka (8:40.61) oraz Tomasza Kurowskiego (8:41.87).

Tytuł mistrzyni Polski do lat 20 w biegu na 3000 metrów, wywalczony przed rokiem w Toruniu, obroniła we Włocławku Beata Topka. Zawodniczka z Borzytuchomia uzyskała w sobotę czas 10:02.18 i pokonała trzecią przed rokiem Elizę Megger (10:05.88) oraz Milenę Sadowską (10:11.54).