1 / 0

Doha: Adam Kszczot z minimum na ME w Berlinie

Zajmując z czasem 1:46.70 czwarte miejsce w biegu na 800 metrów Adam Kszczot (RKS Łódź) wypełnił podczas mityngu w Dosze minimum PZLA na mistrzostwa Europy w Berlinie.

Polak do Kataru przybył prosto ze zgrupowania w Zakopanem. W połowie dystansu halowy mistrz świata biegł na wyższej pozycji, ale potem wyprzedziła go dwójka rywalki i nasz zawodnik finiszował jako czwarty. Rezultat 1:46.70 jest lepszy od wskaźnika PZLA na mistrzostwa Europy oraz pozwolił objąć Kszczotowi pozycję lidera tegorocznych europejskich tabel. Zwyciężył, z czasem 1:45.20, Emmanuel Kipkurui Korir.

W Dosze kibice byli świadkami znakomitego lekkoatletycznego show. W rzucie oszczepem mężczyzn pierwszy raz w historii w jednym konkursie trzech miotaczy uzyskało wyniki ponad 90 metrowe – smaku temu dodaje fakt, że sztuki tej dokonali trzej Niemcy (Thomas Röhler 91.78, Johannes Vetter 91.58, Andreas Hoffmann 90.08). Rekord Diamentowej Ligi w rzucie dyskiem kobiet – 71.38 – to dzieło Chorwatki Sandry Perković. Na bieżni, przy 30 stopniowym upale, pochodzący z Mauretanii Abderrahaman Samba ustanowił znakomity rekord Kataru w biegu na 400 metrów przez płotki – jego czas 47.57 to najlepszy wynik na świecie od 7 lat. Mistrz świata U20 z Bydgoszczy (2016) Amerykanin Noah Lyles zaimponował na dystansie 200 metrów uzyskując wynik 19.83. Do granicy 18 metrów zbliżył się w trójskoku Pedro Pablo Pichardo, który zwyciężył z rezultatem 17.95.

Kolejny mityng Diamentowej Ligi odbędzie się w przyszłą sobotę, 12 maja, w Szanghaju.