1 / 0

Mistrzostwa Polski w Biegu Anglosaskim w Ustrzykach Dolnych

Na stokach Kamiennej Laworty w ostatni weekend odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Podkarpacia w Biegach Górskich oraz Mistrzostwa Polski w Biegu Anglosaskim. Deszcz, który padał przez całą sobotę przemienił i tak trudną trasę w błotnisty stok.

Na stokach Kamiennej Laworty w ostatni weekend odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Podkarpacia w Biegach Górskich oraz Mistrzostwa Polski w Biegu Anglosaskim.
Deszcz, który padał przez całą sobotę w czasie biegów dla dzieci i mistrzostw Polski młodzików przemienił i tak trudną trasę w błotnisty stok, na którym zawodnicy ślizgali się, a nawet najlepszym zdarzały się upadki.

W biegu młodziczek po drugim podbiegu liczyły się tylko dwie zawodniczki – Katarzyna Dulak (Budowlani Nowy Sącz) i Patrycja Maśloch (SKB Kraśnik). Ta druga jednak straciła tyle sił starając się dotrzymać kroku swojej rywalce, że na zbiegu nie była w stanie zagrozić góralce z Beskidu Sądeckiego i Katarzyna Dulak wygrała z dużą przewagą. Trzecie miejsce zajęła dość nieoczekiwanie Karolina Skrzypczak (Sana Kościan).

W kategorii młodzików do połowy pierwszego podbiegu prowadził ... skoczek narciarski Maciej Mamrowicz (Sokół Zagórz), który ostatecznie zajął 5 miejsce. Podbiegi najlepiej wytrzymali Jakub Nowak (Sana Kościan) i Marek Kwiecień (LKB Rudnik). Kwiecień lepiej potrafił zbiegać na trudnej nawierzchni i wyszedł na prowadzenie, ale na ostatnich 100 metrach Nowak ponownie wyprzedził rywala i ostatecznie wygrał zawody. Na trzecim miejscu dobiegł nieoczekiwanie Bartłomiej Kulasiński (Sana Kościan).

W niedzielę deszcz już nie padał, ale nasiąknięta wodą glina skutecznie utrudniała bieganie osobom, które nie dysponowały odpowiednim obuwiem. W rywalizacji juniorek Matylda Szlęzak (Resovia Rzeszów) nie miała godnej siebie przeciwniczki i wygrała zdecydowanie przed wykazującą zmęczenie sezonem Anitą Wacławską (Halicz Ustrzyki Dolne) oraz przed Ukrainką Julią Behan, która w mistrzostwach Polski nie była sklasyfikowana i Weroniką Białą (SKB Kraśnik).

Także wśród juniorów liczył się tylko jeden zawodnik. Był nim Miłosz Szcześniewski (LLKS Osowa Sień), a dwa następne miejsca, podobnie jak przed dwoma tygodniami Międzygórzu, podczas alpejskich mistrzostw Polski zajęli Tomasz Czarnota (IKS Olkusz) i Mirosław Podolak (Halicz Ustrzyki Dolne).

W kategorii juniorek młodszych początkowo liczyły się 3 zawodniczki Iwona Nieroda (Resovia Rzeszów), Wioletta Wróblewska (Rodło Korzeniowski Opole) i Ewa Jacniak (SKB Kraśnik). Na półmetku jednak Nieroda uzyskała wyraźną przewagę, której nie oddała już do końca, a do walki włączyła się Katarzyna Karpińska (Halicz Ustrzyki Dolne), która ostatecznie zajęła drugie miejsce. Wróblewska finiszowała jako trzecia.

W kategorii juniorów młodszych zaciętą walkę początkowo toczyli Wojciech Wosik (Ostrowia Ostrowiec Św.) i Jarosław Stadnicki (Halicz Ustrzyki Dolne). Wosik był jednak tego dnia nie do pokonania i w efekcie uzyskał czas o 0.66 sek. lepszy od Szcześniewskiego. Na trzecim miejscu przybiegł ubiegłoroczny mistrz Polski młodzików Filip Muszyński (Burza Rogi).

W rywalizacji seniorów Daniel Wosik (Ostrowia Ostrowiec Św.), brat świeżo upieczonego mistrza Polski, w tak trudnych warunkach jakie panowały na trasie nie miał godnego siebie rywala i wygrał zdecydowanie, zdobywając swój pierwszy złoty medal w kategorii seniorów. Do tej pory kilkakrotnie zdobywał srebrne i brązowe medale. O drugie miejsce walkę toczyli Jan Wydra (MOK Mszana Dolna) i Dariusz Żak (AZS-AWF Kraków), ale na trzecim podbiegu Wydra zdobył wyraźną przewagę, którą utrzymał do końca. Objawienie bieżącego sezonu, Marcin Świerc (Meta Lubliniec) przybiegł na czwartym miejscu i jak sam stwierdził woli biegi alpejskie. To samo stwierdził znany w Polsce z biegów ulicznych Taras Sało, który zdobył mistrzostwo Ukrainy w biegu alpejskim, a tu w Ustrzykach zajął 6 miejsce.

Zgodnie z przewidywaniami dwa pierwsze miejsca w kategorii seniorek zdobyły zawodniczki Sany Kościan. Wygrała Małgorzata Nowak przed Iwoną Botą, a czas uzyskany przez zwyciężczynię dorównuje osiągnięciom na tej trasie Ludmiły Melicherovej, która zaliczała się niedawno do czołówki światowej. Zaskoczeniem jest może nie trzecie miejsce, ale czas uzyskany przez Dianę Gołek (Meta Lubliniec).

Wyniki Mistrzostw:

Młodziczki, 2,7 km + 210 m – 210 m - 1. Katarzyna Dulak – 14:45; 2. Patrycja Maśloch (SKB Kraśnik) – 15:32; 3. Karolina Skrzypczak – 15:51

Młodzicy, 2,7 km + 210 m – 210 m - 1. Jakub Nowak – 10:01; 2. Marek Kwiecień – 10:06; 3. Bartłomiej Kulasiński – 10:26

Juniorki młodsze, 4,6 km + 350 m – 350 m - 1. Iwona Nieroda – 36:41; 2. Katarzyna Karpińska – 37:32; 3. Wioletta Wróblewska – 37:51; 4. Ewa Jacniak (SKB Kraśnik) – 40:59; 5. Agata Chrzanowska (MOSiR Czechowice-Dziedzice) – 41:02; 6. Anna Barczyk (IKS Olkusz) – 42:40

Juniorzy młodsi, 8,0 km + 529 m – 529 m – 1. Wojciech Wosik – 37:53; 2. Jarosław Stadnicki – 39:44; 3. Filip Muszyński – 40:26; 4. Marcin Niezgoda (KKB – MOSiR Krosno) – 41:03; 5. Rafał Łyszczarz (Resovia Rzeszów) – 41:53; 6. Karol Stefański (IKS Olkusz) – 41:54

Juniorki, 4,6 km + 350 m – 350 m – 1. Matylda Szlęzak – 35:23; 2. Anita Wacławska – 36:57; 3. Julia Behan – 38:23; 4. Weronika Biała – 38:38; 5. Aneta Stawiarska (IKS Olkusz) – 42:44; 6. Justyna Czeladzka (IKS Olkusz) – 45:10

Juniorzy, 8,0 km + 529 m – 529 m - 1.Miłosz Szcześniewski – 37:53; 2. Tomasz Czarnota– 39:59; 3. Mirosław Podolak – 40:16; 4. Rafał Gontarczyk (Ostrowia Ostrowiec Św.) – 40:26; 5. Łukasz Juśko (Victoria Stalowa Wola) – 40:34; 6. Michał Gąsiorski (Resovia Rzeszów) – 41:51

Seniorki, 8,0 km + 529 m – 529 m - 1. Małgorzata Nowak – 43:15; 2. Iwona Bota – 45:16; 3. Diana Gołek – 46:43; 4. Maria Ostrowska (Ukraina) – 48:12; 5. Monika Długa (Halicz Ustrzyki Dolne) – 50:16; 6. Anna Jawień (Ilkus Olkusz) – 56:49

Seniorzy, 10,8 km + 834 m – 834 m - 1. Daniel Wosik – 46:24; 2. Jan Wydra – 47:38; 3. Dariusz Żak – 48:40; 4. Marcin Świerc – 50:39; 5. Tomasz Brzeski – 50:41; 6. Taras Sało (Ukraina) – 51:39