1 / 0

Jagielska i Gardzielewski mistrzami Polski w półmaratonie

W 26. PZLA Mistrzostwach Polski w Półmaratonie rozegranych w niedzielę w ramach 27. Międzynarodowego Półmaratonu Philipsa triumfowali Arkadiusz Gardzielewski i Ewa Jagielska.

Arkadiusz Gardzielewski szybko uzyskał sporą przewagę nad rywalami, 5 km pokonał w czasie 14:39, o 57 sekund przed grupą 5-osobową. Zwyciężył z rezultatem 1:05:32, srebrny medal zdobył Dawid Malina 1:07:09 a brązowy Robert Głowala 1:07:17.

Znacznie bardziej wyrównana była rywalizacja kobiet, przez prawie cały dystans prowadziła trójka Ewa Jagielska, Olga Ochal i Aleksandra Lisowska. Po zaciętym finiszu na ostatniej prostej Ewa Jagielska zdobyła tytuł mistrzyni Polski w czasie 1:17:15, o dwie sekundy przed Olgą Ochal i o jedenaście sekund przed Aleksandrą Lisowską.

W półmaratonie Philipsa zwyciężył Hillary Kimaiyo (po raz szósty na tym dystansie w Polsce) 1:03:27 przed Joelem Mwangi (obaj Kenia) 1:03:51.
Wśród kobiet zdecydowanie wygrała Stella Barsosio (dziewiąte zwycięstwo na tym dystansie w Polsce), czasem 1:11:09 ustanowiła rekord pilskiego półmaratonu, przed Christine Oigo (obie Kenia) 1:15:29.

Dla 31-letniego Arkadiusza Gardzielewskiego tytuł mistrza Polski w Pile jest siódmym w karierze, a trzecim w br. – w marcu wygrał bieg przełajowy w Jeleniej Górze a w kwietniu – na 10.000 m w Rybniku.

Pochodząca z Wyszkowa 35-letnia Ewa Jagielska po raz pierwszy sięgnęła po złoty medal mistrzostw Polski. W 2016 r. zdobyła brązowy medal MP w biegu na 5 km, a przed tygodniem – srebrny na 10 km w Łodzi. Bieganie rozpoczęła, po macierzyństwie, dopiero w wieku 29 lat.