1 / 0

MŚ 24 h: Polki jednak ze złotem, Białobrzeski ze srebrem!

Po dwudziestu czterech dniach od zakończenia w Belfaście 12. Mistrzostw Świata w Biegu 24-godzinnym ogłoszono zweryfikowane wyniki, które w znaczący sposób jeszcze powiększają znakomity dorobek naszych ultramaratończyków – drużynowo Polki zamieniły srebrne medale na złote, a Sebastian Białobrzeski został wicemistrzem świata!

Po dwudziestu czterech dniach od zakończenia w Belfaście 12. Mistrzostw Świata w Biegu 24-godzinnym ogłoszono zweryfikowane wyniki, które w znaczący sposób jeszcze powiększają znakomity dorobek naszych ultramaratończyków – drużynowo Polki zamieniły srebrne medale na złote, a Sebastian Białobrzeski został wicemistrzem świata!

W kategorii kobiet zwyciężyła oczywiście Patrycja Bereznowska, ale po dodaniu jednego okrążenia jej rekord świata (w trakcie ratyfikacji) będzie ostatecznie wynosić 259 km 991 m. Po zsumowaniu jej rezultatu oraz Aleksandry Niwińskiej (srebrnej medalistki) 251.078 km i Moniki Biegasiewicz (14. na mecie) zespół Polski w klasyfikacji drużynowej osiągnął dystans 741 km 886 m i pokonał drużynę Stanów Zjednoczonych o 1030 metrów (740.856 km). Wg wersji ogłoszonej drugiego lipca, w dniu zakończenia zawodów, Polki uległy Amerykankom o 622 metry.

Dystans pokonany przez Polki – 741 km 886 m – zdecydowanie przewyższa dotychczasowy rekord świata!

Również korekta wyników wśród mężczyzn jest dla nas bardzo korzystna, świetnie finiszujący Sebastian Białobrzeski przebył nie 160 okrążeń a 161, jego ostateczny wynik wynosi 267 km 187 m (rekord Polski). Tym samym Polak sklasyfikowany nieoficjalnie na trzecim miejscu, za Japończykiem Yoshihiko Ishikawą i Szwedem Johanem Steenem (266.515 km), zostaje wicemistrzem świata! Drużynowo zespół Polski zajął drugie miejsce gromadząc łącznie 766 km 934 m.
Dwa okrążenia dodano zwycięzcy w klasyfikacji mężczyzn Japończykowi Yoshihiko Ishikawie, który pokonał dystans 270.870 km.

Opublikowano również międzyczasy wszystkich zawodników po każdym okrążeniu (1652 m). Na uwagę zasługuje finisz Aleksandry Niwińskiej, której strata do Amerykanki Kataliny Nagy na dwie godziny przed końcem biegu przekraczała 5 km, ale ostatnie trzy okrążenia Polka pokonała w tempie 4:49 min/km zapewniając sobie srebrny medal. Średnie tempo w całym biegu Patrycji Bereznowskiej – 5:32/km, Yoshihiko Ishikawy – 5:19/km.

Poniżej oficjalne wyniki mistrzostw

12. Mistrzostwa Świata w Biegu 24-godzinnym, Belfast,  1-2 lipca 2017
1. Patrycja Bereznowska (AZS-AWF Katowice) 259.991 km – nieoficjalny rekord świata