1 / 0

EYOF w Győr: złoto kulomiota Goździewicza

W czwartek podczas 14. Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy rozgrywanego w Győr Piotr Goździewicz zdobył złoty medal w pchnięciu kulą (5.00 kg), Robert Górzyński – brązowy w biegu na 3000 m.

Piotr Goździewicz stoczył zaciętą rywalizację z Włochem Carmelo Alessandro Musci. Polak przyjechał do Győr z rekordem życiowym 18.63 a Włoch – 18.27. Obydwaj najlepsze wyniki, znacznie lepsze od życiówek, uzyskali w trzeciej kolejce, Goździewicz – 19.41 a Musci tylko o 6 cm mniej. Zawodnik UKS 12 Kalisz wyszedł na czoło tabel światowych 16-latków. Dotychczas zdobył dwa brązowe medale mistrzostw Polski – młodzików (2016) i juniorów młodszych (w hali).

Robert Górzyński w swym trzecim dopiero biegu w karierze na dystansie 3000 m czasem 8:38.09 poprawił rekord życiowy o ponad 10 sekund. Zwyciężył Turek Omer Amactan 8:35.32 przed Norwegiem Larsem Agnarem Hjelmesetem 8:37.59. Zawodnik KB Dziesiątka Białogard przed rokiem zdobył złoty medal mistrzostw Polski młodzików (2000 m).

38 centymetrów dzieliło od medalu Tomasza Ratajczyka (MUKS Park Zduńska Wola), najmłodszego w konkursie rzutu młotem (5.00 kg) oraz w naszej reprezentacji (20 września ukończy dopiero 15 lat), który uzyskał odległość 69.22. Triumfował Ukrainiec Myhajlo Kohan 78.28.

Również czwarty w biegu na 200 m był Jakub Pająk (21.83/+2.5 m/s), wygrał Francuz Aurelien Larue 21.64.
W rzucie dyskiem Nina Staruch zajęła ósme miejsce (42.51), zwyciężyła Włoszka Diletta Fortuna (50.23).

Warto dodać, że w 2013 r. w tych samych konkurencjach Polacy zdobyli złote medale – kulomiot Konrad Bukowiecki (21.41, rekord mistrzostw) i Mateusz Borkowski (3000 m, 8:28.89).

Strona zawodów:     EYOF