Menu
1 / 0
Aktualności /

93. PZLA MP: świetny II dzień mistrzostw w Białymstoku

93. PZLA MP: świetny II dzień mistrzostw w Białymstoku

Trwa święto lekkoatletyki w Białymstoku. Ku gigantycznej uciesze miejscowych kibiców, których nadkomplet pojawił się na tutejszym stadionie szczelnie wypełniając nie tylko trybuny, złote medale 93. PZLA Mistrzostw Polski zdobyli m.in. Kamila Lićwinko i Wojciech Nowicki. Znakomite wyniki padły również w biegach kobiet na 400 i 800 metrów.

Trwa święto lekkoatletyki w Białymstoku. Ku gigantycznej uciesze miejscowych kibiców, których nadkomplet pojawił się na tutejszym stadionie szczelnie wypełniając nie tylko trybuny, złote medale 93. PZLA Mistrzostw Polski zdobyli m.in. Kamila Lićwinko i Wojciech Nowicki. Znakomite wyniki padły również w biegach kobiet na 400 i 800 metrów.

Świetnie pobiegła w Białymstoku na 400 metrów Iga Baumgart. Bydgoszczanka, złota medalistka halowych mistrzostw Europy w Belgradzie w biegu rozstawnym, uzyskała na Zwierzyńcu świetny czas 51.71 i zdobywając mistrzostwo kraju poprawiła rekord życiowy oraz wypełniła wskaźnik PZLA na światowy czempionat IAAF w Londynie. Baumgart nie dała się wyprzedzić na ostatnich metrach Małgorzacie Hołub, która także złamała granicę 52 sekund pokonując jedno okrążenie białostockiego stadionu w 51.97. Faworytka gospodarzy – reprezentantka Bojar – Martyna Dąbrowska zdobyła brąz (52.37).

Tytuł mistrza Polski w biegu na 400 metrów obronił Rafał Omelko, który nie dał szans rywalom triumfując w czasie 45.67. Finalista ubiegłotygodniowych mistrzostw Europy do lat 23 Kajetan Duszyński zajął w Białymstoku drugie miejsce z wynikiem 46.16. Brązowy medal wywalczył Dariusz Kowaluk – 46.40.


Rafał Omelko w drodze po złoty medal w biegu na 400 metrów (foto: Marek Biczyk)

Joanna Linkiewicz pewnie triumfowała w biegu na 400 metrów przez płotki. Wrocławianka wygrała z czasem 56.00. Za wicemistrzynią Europy biegła Emilia Ankiewicz, która walczyła w Białymstoku o minimum na mistrzostwa świata, ale ostatecznie finiszowała 0.31 sekundy za Linkiewicz. Brązowy medal zdobyła Klaudia Żurek – 57.70.

Nieco wolniej niż we wczorajszych eliminacjach pobiegł na 400 metrów przez płotki Patryk Dobek. Zawodnik SKLA Sopot złamał w finale granicę 50 sekund zdobywając złoty medal z czasem 49.58 (w eliminacjach 49.15 – minimum na Londyn). Za plecami mistrza kraju finiszowali Jakub Smoliński (50.46) oraz Robert Bryliński (51.78).  

Świetnie oglądało się biegi finałowe na 800 metrów, zamykające główną część sobotniej sesji zawodów. W rywalizacji pań po pierwszym okrążeniu Angelika Cichocka miała minimalną przewagę nad Joanną Jóźwik, ale nie oddała jej już do mety. Na ostatniej prostej zawodniczka SKLA Sopot powiększała przewagę i wygrała ze znakomitym czasem 2:00.91, lepszym od wskaźnika PZLA na londyńskie mistrzostwa globu. Druga była Jóźwik – 2:01.58. Brązowy medal zdobyła zawodniczka miejscowego Podlasia Paulina Mikiewicz-Łapińska (2:02.96).

Szybki był także finałowy biegu na 800 metrów mężczyzn. Świetnie spisał się w nim Michał Rozmys, który pozostawił sobie dużo sił na mocny finisz i nie dał szans swojemu najgroźniejszemu rywalowi Arturowi Kuciapskiemu. Niedawny medalista mistrzostw Europy U23 wygrał z czasem 1:45.70. Kuciapski srebro wywalczył wynikiem 1:46.28, a brązowy medal Grzegorz Kunc zdobył z rezultatem 1:49.41.

Złoty medal w biegu na 5000 metrów – najdłuższym rozgrywanym podczas białostockiego czempionatu – zdobyła Katarzyna Rutkowska wbiegająca na metę z szeroko rozłożonymi w geście triumfu rękami. Zawodniczka Podlasia uzyskała czas 15:50.46. Drugie miejsce wywalczyła Paulina Kaczyńska (15:55.73), a brązowy Izabela Trzaskalska (16:03.89).

W gronie panów – w bardzo licznie obsadzonym biegu – złoty medal wywalczył Krystian Zalewski, który mocno ruszył na początku ostatniego okrążenia i wygrał po iście sprinterskim finiszu z czasem 13:53.45. Drugie miejsce zajął Damian Roszko (13:56.52), a trzecie Szymon Kulka (14:00.58).

W chodzie na dystansie 10 000 metrów zdecydowane zwycięstwo w mistrzostwach Polski odniósł Artur Brzozowski – 40:17.91. Zawodnik katowickiego klubu AZS-AWF o blisko minutę wyprzedził na mecie Jakuba Jelonka (41:10.22). Trzeci był Damian Błocki – 41:41.39.

Zaciętą walkę stoczyły na ostatniej prostej sztafety 4x100 metrów AZSu-AWFu Wrocław i Zawiszy Bydgoszcz. Ostatecznie na złotej pozycji swój zespół przyprowadziła Joanna Linkiewicz, która nieco ponad godzinę wcześniej triumfowała w biegu na 400  metrów przez płotki. Czas pań z Dolnego Śląska to 45.23, a w składzie ekipy znalazły się jeszcze Agata Forkasiewicz, Ewa Ochocka i Angelika Stępień. Bydgoski Zawisza srebro zdobył z wynikiem 45.34, a brąz wywalczyły sprinterki AZSu Łódź – 45.90.

Ku wielkiej uciesze kibiców złoty medal –z wyraźną przewagą na ostatnich metrach – zdobyła sprinterska sztafeta miejscowego klubu Podlasie. Łukasz Nabiałek, Damian Czykier, Adrian Kamiński oraz Kamil Kryński uzyskali czas 39.77. Drugie miejsce zajęła sztafeta Agrosu Zamość (40.37), a trzecie poznańskiego AZSu (40.64).

Żywiołowo dopingowany przez licznie przybyłych kibiców Wojciech Nowicki – młociarz miejscowego Podlasia – zdobył pierwsze w karierze złoto mistrzostw Polski. Podopieczny Malwiny Sobierajskiej-Wojtulewicz zaczął konkurs od próby na 77.97, a w trzeciej serii poprawił się jeszcze na 78.96, uzyskując drugi najlepszy rezultat w karierze. Kropkę nad i pewny już zwycięstwa Nowicki postawił w ostatniej próbie, w której posłał młot na 80.47 ustanawiając nie tylko rekord życiowy, ale również rekord stadionu na Zwierzyńcu.

- Jeszcze to technicznie nie wygląda jak powinno. Chciałbym państwu podziękować za tak liczne przybycie. – powiedział po zmaganiach świeżo upieczony mistrz Polski, a kibice nagrodzili swojego czempiona gromkimi brawami.

Za plecami Nowickiego walczył Paweł Fajdek, który przebudził się w drugiej części konkursu. Po trzech niemierzonych rzutach dopiero w czwartej serii posłał młot na 77.04, a w szóstej na 78.64 ale to było zbyt blisko by odebrać złoto Nowickiemu. Brązowy medal zdobył Arkadiusz Rogowski – 66.15.

Podobnie jak w rzucie młotem pierwsze złoto mistrzostw Polski seniorów zdobył Wojciech Nowicki, tak tej samej sztuki w dysku dokonał Robert Urbanek. Prezentujący w ostatnich startach bardzo dobrą formę brązowy medalista mistrzostw świata w drugiej serii rzucił 64.37 i objął prowadzenie wyprzedzając Piotra Małachowskiego (64.07). Przyszły mistrz kraju poprawił się jeszcze w piątej serii gdy uzyskał aż 65.29 i przypieczętował swój triumf. Małachowski chciał jeszcze zagrozić koledze z reprezentacji, ale popisał się tylko rzutem na 64.44 i zdobył ostatecznie srebro. Na trzecim miejscu konkurs zakończył Bartłomiej Stój – 61.41.

Gdy w konkursie pozostała tylko Urszula Gardzielewska, która zaliczyła 1.82, do rywalizacji przystąpiła Kamila Lićwinko. Kolejną wysokość – 1.85 – zaliczyła tylko białostoczanka. Pewna złota zawodniczka, wspierana przez kibiców, w pierwszych próbach pokonywała 1.90 oraz 1.95. Później Lićwinko – bez powodzenia – atakowała jeszcze 2.00.

- Jestem strasznie dumna, że mogłam startować w Białymstoku przed tak fantastyczną publicznością. – zachwalała atmosferę na stadionie Kamila Lićwinko.

Wicemistrzynią kraju została Urszula Gardzielewska (1.82), a brązowe Paulina Wal i Aneta Rydz, które skoczyły 1.78.

Mistrzynią Polski w skoku o tyczce została Justyna Śmietanka, która po zaliczeniu 4.30  atakował jeszcze 4.55, próbując wypełnić minimum PZLA na mistrzostwa świata w Londynie. Srebrny medal zdobyła Kamila Przybyła (4.20), a brązowy Olga Frąckowiak (4.00).

Wyniki: Białystok

Białystok, Maciej Jałoszyński

Powrót do listy

Więcej