1 / 0

34. PZLA MP U23: Kardasz 17.88 i minimum na MŚ

Konkursy pchnięcia kulą były ozdobą pierwszego dnia 34. PZLA Mistrzostw Polski U23 w Suwałkach – w gronie mężczyzn próbą na 20.80 popisał się Konrad Bukowiecki, a konkursie pań świetnie zaprezentowała się Klaudia Kardasz, która wynikiem 17.88 wypełniła minimum na mistrzostwa świata w Londynie.

Rywalizację lekkoatletów poprzedziła efektowna ceremonia otwarcia, która pierwsza część nawiązywała do starożytnych tradycji olimpijskich, a zakończyła się zapaleniem znicza, ustawionego tuż przy bieżni. Później przed licznie zgromadzonymi widzami zaprezentowali się młodzi sportowcy z suwalskich klubów. Całość była przygotowana przez Suwalski Ośrodek Kultury.

Gdy prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz wraz z prezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henrykiem Olszewskim uroczyście otworzyli krajowy czempionat do rywalizacji przystąpili zgłoszeni do imprezy sportowcy.

Kamila Ciba poprawiając czasem 11.62 rekord życiowy obroniła w Suwałkach tytuł mistrzyni Polski U23 w biegu na 100 metrów. Na mecie zawodniczka AZS-u Poznań pokonała Ewę Ochocką (11.78) i Magdalenę Wronkę (11.89).

Szczęśliwa Kamila Ciba na mecie biegu na 100 metrów (foto: Marek Biczyk)

Mistrzem kraju do lat 23 został najlepszy w tym sezonie polski sprinter – Dominik Kopeć zdecydowanie wygrał w Suwałkach z czasem 10.38, słabszym zaledwie o 0.01 sekundy od jego najlepszego tegorocznego osiągnięcia. Srebrny medal zdobył Karol Kwiatkowski (10.61), a brązowy Konrad Ziółkowski (10.83).

Szybko pobiegły w Suwałkach panie na 400 metrów. Wygrała liderka tabel U23, czyli Aleksandra Gaworska, która jedno okrążenie miejscowego stadionu pokonała w 52.54. Znacząco rekord życiowy poprawiła wicemistrzyni Polski Mariola Karaś, która pierwszy raz złamała granicę 53 sekund uzyskując 52.95. Brąz dla Dominiki Muraszewskiej (53.44). Piąta w drugiej serii Dominika Morka czasem 53.65 wypełniła minimum PZLA na mistrzostwa Europy U23 w Bydgoszcz – wskaźnik na czempionat ma już pięć specjalistek od biegania 400 metrów.

Na ostatnich metra rywalizacji na jedno okrążenie Wiktor Suwara wyprzedził Dariusza Kowaluka i zwyciężył w mistrzostwach Polski z czasem 46.42. Prowadzący Kowaluk uzyskał 46.58, trzeci Kajetan Duszyński 46.83.

Na 1500 metrów wśród pań Martyna Galant (4:19.89) obroniła tytuł mistrzyni kraju i pokonała Sylwię Indekę (4:23.49) oraz Aleksandrę Hołdę (4:23.69).

Roman Kwiatkowski uzyskując czas 3:48.46 został mistrzem Polski U23 w biegu na 1500 metrów. Drugie miejsce zajął Grzegorz Kunc (3:49.09), trzecie Adam Włodarczyk (3:50.08).

Podopieczna byłego rekordzisty Polski Artura Kohutka Marlena Morton była bezkonkurencyjna w finałowym biegu na 100 metrów przez płotki. Zawodniczka bydgoskiego Zawiszy odniosła w Suwałkach zdecydowane zwycięstwo z czasem 13.64. Druga linię mety minęła, podobnie jak przed rokiem w Jeleniej Górze, Katarzyna Flis – krakowianka pobiegła nieco wolniej niż u stóp Karkonoszy osiągając dziś 13.99. Minimalnie brąz przegrała trzecia na mecie Ada Kołodziej – 14.00.

Nerwowo było na starcie finałowego biegu na 110 metrów przez płotki. Dwa falstarty wykluczyły z rywalizacji Pawła Suprona oraz jednego z głównych faworytów Dawid Żebrowskiego. Ostatecznie złoto zdobył Marcin Grudka, który na przedostatnim płotku był jeszcze trzeci, ale po świetny finiszu obronił mistrzowski tytuł uzyskując na mecie czas 14.26. Drugie miejsce wywalczył Kacper Schubert (14.34), trzeci był Marcin Mencfel (14.43).

W najdłuższym biegu sobotnich zmagań – na 3000 metrów z przeszkodami – najlepsza była Aneta Konieczek, która zwyciężyła z czasem 10:41.30. Wicemistrzynią Polski została Patrycja Kapała (10:44.46), a brązowy medal zdobyła Sylwia Ślęzak (10:52.73).

W rywalizacji mężczyzn w biegu na 3000 metrów Mateusz Kaczmarek zdobył złoto wygrywając z bezpieczną przewagą i czasem 9:11.76. Drugie miejsce zajął Patryk Błaszczyk (9:16.60), a trzecie Mateusz Kaczor (9:21.48).

Chłodny wiatr, który w sobotnie popołudnie był obecny nie pomagał w konkursie skoku w dal. Mimo takich warunków Magdalenie Żebrowskiego udało się w szóstej próbie pofrunąć na 6.27 i poprawiając rekord życiowy zapewnić sobie złoty medal i minimum na bydgoskie mistrzostwa Europy U23. Drugie miejsce zajęła Natalia Chacińska (6.05), a brązowy medal wywalczyła Izabela Włodarska (6.04).

Mistrzem Polski w skoku dal został Bartosz Wójcik, który w Suwałkach skoczył 7.48. Srebrny medal zdobył Bartłomiej Chojnowski (7.32), a brązowy Mateusz Jopek (7.23).

Justyna Konior, choć skoczyła w tym roku już 1.80, to w Suwałkach po pokonaniu 1.73 miała trzy zrzutki na 1.79. Krakowiance, choć zdobyła złoty medal, nie udało się wywalczyć minimum na mistrzostwa Europy w Bydgoszczy (to zostało ustalone na poziomie 1.81). Zofia Dłutek wyrównała rekord życiowy pokonując 1.70 i zdobyła srebrny medal. Brąz dla Joanny Stanisławskiej – 1.65.

W skoku o tyczce Wiktora Wojewódzka zdecydowanie pokonała rywalki pokonując poprzeczkę zawieszoną na 4.05. Srebrny medal dla Pauliny Hnidy (3.75), brązowy dla Agaty Puchałki (3.40).

Klaudia Kardasz już w drugiej próbie pchnięcia kula poprawiła rekord życiowy 17.34. Ale to nie był koniec popisów białostoczanka, która w kolejnej serii wyśrubowała najlepszy wynik w karierze do poziomu 17.88 i wypełniła jednocześnie minimum na sierpniowe mistrzostwa świata w Londynie. Kardasz przesunęła się na siódme miejsce w polskich tabelach historycznych. Wicemistrzynią kraju została Monika Nowak (14.36), brąz zdobyła Beata Trzonkowska (13.56).

Klaudia Kardasz wypełniła w Suwałkach minimum na mistrzostwa świata w Londynie (foto: Marek Biczyk)

Zdecydowanie w pchnięciu kulą triumfował Konrad Bukowiecki. Zawodnik Gwardii Szczytno otworzył zmagania od próby na 19.01, ale czas na zdecydowanie dalsze pchnięcia przyszedł w dalszej części konkursu. W trzeciej kolejce rekordzista Polski uzyskał 20.36, a w piątej poprawił się na 20.80.

- Dziwny dzień, ale nie ma tragedii. Dziękuje wszystkim, że tutaj jesteście. – mówił po konkursie Bukowiecki, kierując słowa uznania do licznie zgromadzanych na suwalskim stadionie kibiców. Warto dodać, że wynik Konrada to nowy rekord miejscowego stadionu.

Drugie miejsce w zmaganiach kulomiotów zajął Jan Parol (18.93), a trzeci był – z rekordem życiowym 17.57 – Szymon Marchlewski.

Pod nieobecność na rzutni Marii Andrejczyk złoty medal suwalskich mistrzostw Polski U23 zdobyła Marcelina Witek. Oszczepniczka KS Polanik Piotrków Trybunalski, tuż po konkursie pchnięcia kulą, rzuciła 57.24 i o blisko 5 metrów pokonała dziś mistrzynię świata do lat 20 Klaudię Maruszewską (w Suwałkach 52.34). Brązowy medal zdobyła Agnieszka Grubba – 52.00.

Oszczepnik Rafał Gierek – lider tabel U23 i wicemistrz Polski z przed roku – w tym sezonie okazał się najlepszy i w Suwałkach zdobył złoty medal posyłając w szóstej próbie oszczep na 71.92. Ubiegłoroczny triumfator, Mateusz Kwaśniewski, dziś był drugi z wynikiem 66.04. Brązowy medal zdobył Kamil Marach – 64.77.

Faworytką konkursu młociarek była Katarzyna Furmanek, która już po pierwszej serii zdecydowanie prowadziła legitymując się wynikiem 66.24. Później Kielczanka poprawiła się jeszcze na 66.29 i zdobyła pierwszy w karierze tytuł mistrzyni Polski do lat 23. Czwarta w europejskich tabelach Furmanek będzie jedną z naszych medalowych nadziei podczas mistrzostw kontynentu U23 w Bydgoszczy. Srebrny medal, poprawiając wynikiem 64.35 rekord życiowy, zdobyła Marika Kaczmarek. Brąz dla Agaty Zieńkowicz – 62.63.

Wyniki I dnia: Suwałki