1 / 0

Sztokholm: 1.97 Lićwinko, szybki Lewy

Kamila Lićwinko z najlepszym wynikiem w sezonie – 1.97 – zajęła drugie miejsce w mityngu Diamentowej Ligi w Sztokholmie. Kolejny świetny bieg na 1500 metrów ma za sobą Marcin Lewandowski, który w Szwecji poprawił życiówkę na tym dystansie.

Zawodniczka Podlasia Białystok w pierwszych próbach pokonywała poprzeczkę zawieszoną na 1.85, 1.90, 1.94 i w trzecim podejściu zaliczyła 1.97. Później Polka miała trzy nieudane podejścia do wysokości 2.00. Lićwinko zajęła – podobnie jak w poprzednich tegorocznych mityngach Diamentowej Ligi – drugie miejsce za startującą pod neutralną flagą Mariją Lasickene, która ponownie przeszła przez konkurs bez zrzutek, notując je dopiero na wysokości 2.06.

Po świetnym biegu w Oslo Marcin Lewandowski dziś ponownie pokazał się ze znakomitej strony na dystansie 1500 metrów. Halowy mistrz Europy czasem 3:34.50 poprawił swój świeży, ustanowiony w czwartek, rekord życiowy o 0.10 sekundy. Zawodnik bydgoskiego Zawiszy zbliża się do rekordu Polski Artura Ostrowskiego, który od 2011 roku wynosi 3:34.45. W Sztokholmie wygrał Keniczyk Timothy Cheruiyot (3:30.77), a Lewandowski był siódmy.

Szósty w rzucie dyskiem był Piotr Małachowski, który dziś uzyskał lepszy wynik niż w czwartek w Oslo rzucając 64.60. Zwyciężył, dzięki próbie z czwartej serii na 68.36, lider światowych tabel Jamajczyk Fedrick Dacres. Drugie miejsce zajął Szwed Daniel Ståhl – 68.13.

Adamowi Kszczotowi do zajęcia miejsca w pierwszej trójce biegu na 800 metrów zabrakło 0.33 sekundy. Polak był czwarty z czasem 1:46.06, wygrał Holender Thijmen Kupers, który uzyskał wynik 1:45.02.

Na piątym miejscu w biegu na 400 metrów finiszował Rafał Omelko, który ponownie w tym sezonie pobiegł poniżej 46 sekund – dziś uzyskał 45.76. Wygrał Bahamczyk Steven Gardiner – 44.58 – który pokonał zwycięzcę z Oslo Babalokiego Thebe (44.99).

Przy przekraczającym regulaminowe normy wietrze (+3,5 m/s) Damian Czykier zajął piąte miejsce w biegu na 110 metrów przez płotki uzyskując 13.36. Wygrał Orlando Ortega – 13.09.

Ósmy w biegu na 3000 metrów z przeszkodami (czas 8:28.50) był Krystian Zalewski, a wygrał wicelider światowych tabel Marokańczyk Soufian El Bakkali (8:15.01).

Angelika Cichocka z czasem 2:03.30 zajęła dziewiąte miejsce w biegu na 800 metrów. Wygrała Francine Niyonsaba, 1:59.11.

Paulina Kaczyńska zajęła 10. miejsce w biegu na 3000 metrów – 9:16.25. Wygrała Meraf Bahta – 8:47.07.

Wydarzeniem mityngu był sprint na 100 metrów panów – przy silnym wietrze w plecy o mocy blisko 5 m/s Kanadyjczyk Andre De Grasse uzyskał czas 9.69.  W skoku o tyczce pań miły polski akcent, Robeilys Peinado reprezentantka OSOT-u Szczecin uzyskała cenny wynik 4.65 zajmując trzecie miejsce i poprawiając rekord Ameryki Południowej.

Kolejny mityng Diamentowej Ligi odbędzie się 1 lipca w Paryżu.

Pełne wyniki: Sztokholm