1 / 0

61. HMP: halowy rekord świata U20 Siciarz!

Halowy rekord świata U20 w biegu na 60 metrów przez płotki ustanowiła w Arenie Toruń Klaudia Siciarz, która zwyciężyła w halowych mistrzostwa Polski ze znakomitym czasem 8.00.

Takiego rozpoczęcia halowych mistrzostw Polski nikt się nie spodziewał! Tuż po ceremonii otwarcia do rywalizacji przystąpiły płotkarki. Obok siebie, na torach 5 i 4, stanęły Klaudia Siciarz oraz Karolina Kołeczek. Po wystrzale startera zawodniczki wystartowały i obie sukcesywnie powiększały przewagę nad rywalkami. Po zejściu z ostatniego płotka Siciarz skutecznie zaatakowała rywalkę i na metę wbiegła pierwsza. Na tablicy wyświetlono wynik 8.02, znacznie lepszy od jej własnego halowego rekord Europy U20. Po kilku chwilach rezultat skorygowano do 8.01, a po kolejnych sekundach do 8.00! To oznaczało, że Siciarz, zawodniczka klubu AZS-AWF Kraków, ustanowiła w Arenie Toruń fenomenalny halowy rekord świata U20!

- Nie spodziewałam się, nie wiem co powiedzieć. Muszę nadrobić zaległości z sezonu letniego. Na halowe mistrzostwa Europy nie jadę. – mówiła tu po finałowym biegu niezwykle szczęśliwa Klaudia Siciarz.

Drugie miejsce zajęła Karolina Kołeczek, która w ostatnich latach zdominowała tą konkurencję w naszym kraju. Sandomierzanka pobiegła 8.06, trzecia na mecie Urszula Bhebhe uzyskała 8.41.

Medalistki biegu na 60 metrów przez płotki (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Rośnie forma Ewy Swobody. W czwartek zawodniczka klubu AZS-AWF Katowice przebiegła w Łodzi 60 metrów w 7.20, dziś w finałowym biegu halowych mistrzostw Polski Swoboda nie dała szans rywalkom zwyciężając z czasem 7.15. Agata Forkasiewicz, która w eliminacjach uzyskała 7.28, w finale srebro okrasiła czasem 7.32. Najlepszy wynik w sezonie – 7.33 – uzyskała najpierw w eliminacjach i później w finale Anna Kiełbasińska,  która wywalczyła brąz.

Remigiusz Olszewski w drugiej połowie dystansu zwiększył przewagę nad rywalami i to sprinter bydgoskiego Zawiszy został w Toruniu halowym mistrzem Polski. Złoty medalista uzyskał czas 6.69, słabszy zaledwie o 0.01 sekundy od minimum PZLA na halowe mistrzostwa Europy w Belgradzie. Niezwykle wyrówna walkę o dwa pozostałe medale stoczyli Artur Zaczek i Dominik Kopeć – na mecie obu zmierzono czas 6.78, ale minimalnie szybszy okazał się sprinter z Poznania (6.773, Kopeć 6.780).  Czwarty był Grzegorz Zimniewicz – 6.79, a piąty Dariusz Kuć 6.80.

Na jedno okrążenie przed metą biegu na 1500 metrów Artur Ostrowski próbował wyprzedzić Marcina Lewandowskiego, ale zawodnik bydgoskiego Zawiszy skutecznie odparł atak rywala i imponująco przyśpieszył budując sobie kilkumetrową przewagę, której nie oddał do mety. Lewandowski złoto wywalczył z czasem 3:49.11, Ostrowski, broniący tytułu mistrzowskiego, srebro okrasił czasem 3:50.16. Na trzecim stopniu podium stanął w Arenie Toruń Roman Kwiatkowski – 3:52.11.

Marcin Lewandowski zdobył złoty medal w biegu na 1500 metrów (foto: Marek Biczyk)

Iście sprinterskim finiszem popisała się zwyciężczyni biegu na 1500 metrów Katarzyna Broniatowska. Medalistka halowych mistrzostw Europy z 2013 roku uzyskała w Toruniu czas 4:18.01 i pokonała Karolinę Gizę (4:19.86) oraz Monikę Hałasę (4:21.15).

W trójskoku nie było mocnej na Annę Jagaciak-Michalską. Tydzień po zwycięskim dla niej mityngu Copernicus Cup zawodniczka AZS-u Poznań wróciła do Areny Toruń i zdobyła w niej złoty medal halowych mistrzostw Polski. W najlepszej próbie Jagaciak-Michalska uzyskała wynik 13.80 i zdeklasowała rywalki. Wicemistrzyni kraju – Justyna Ostrowska – w najlepszej próbie osiągnęła odległość 13.07, a brązowa medalistka Anna Kiljan 12.73.

Z każdą próbą poprawiał się Adrian Świderski, który konkurs trójskoku zakończył z wynikiem 16.38, który uzyskał w piątej próbie. 18-letni Jakub Andrzejczak, który przed tygodniem w Arenie Toruń poprawił halowy rekord Polski U20, dziś zdobył pierwszy seniorski medal w karierze skacząc 15.78. Brązowy medal i rekord życiowy 15.51 dla Bartosza Boneckiego.

Lider światowych tabel skoku wzwyż – Sylwester Bednarek – przeszedł przez konkurs skoku wzwyż znakomicie. Zawodnik Rudzkiego Klubu Sportowego w I próbach pokonywał 2.12, 2.16, 2.19, 2.22 oraz 2.25. Zawodnik opuścił kolejne wysokości i zaatakował poprzeczkę zawieszoną na 2.31, ale trzykrotnie nie uporał się z nią. Wicemistrzem Polski, z wyrównanym rekordem życiowym 2.22, został Norbert Kobielski. Brązowy medal zdobył rzeszowianin Igor Kopala – 2.16.

Kamila Przybyła w dwóch skokach zapewniła sobie tytuł mistrzyni Polski. Bydgoszczanka w pierwszych próbach pokonała 4.00 oraz 4.20 i tym samym zdobyła złoty medal. Justyna Śmietanka po udanym skoku na 4.00 i trzech zrzutkach na 4.20 wywalczyła w Toruniu srebro. Brązowy medal dla Agnieszki Kaszuby – 3.90.

Coraz lepiej spisuje się w tym sezonie Paulina Guba. Zawodniczka z Otwocka w Arenie Toruń już w pierwszej próbie uzyskała swój najlepszy wynik – 17.99. Znakomicie konkurs zakończyła natomiast Agnieszka Maluśkiewicz – w szóstej próbie pchając 17.06 zapewniła sobie nie tylko srebrny medal, ale również przepustkę uprawniającą do startu w halowych mistrzostwach Europy w Belgradzie. Brązowy medal zdobyła Klaudia Kardasz – 16.86.

Debiutująca w gronie seniorek Weronika Grzelak (LKS Górnik Wałbrzych) była najlepsza w halowych mistrzostwach Polski w rywalizacji pięcioboistek. Zawodniczka z Dolnego Śląska w skoku w dal była najlepsza (5.98), a w biegu na 800 metrów uległa jedynie Wiktorii Zezuli. W ciągu sobotniej rywalizacji wałbrzyszanka zgromadziła 4051 punktów. Wicemistrzynią kraju została Patrycja Skórzewska (3957 pkt.), a brązowy medal wywalczyła Marika Marlicka (3800 pkt.).

Katarzyna Golba wygrała rywalizację w chodzie na 3000 metrów z czasem 13:17.82. Srebro zdobyła Agnieszka Ellward (13:48.96), a brąz Joanna Bemowska (13:54.63). Jedna z faworytek – Katarzyna Zdziebło – została zdjęta z trasy chodu przez sędziów.

Tytuł halowego mistrza Polski w chodzie obronił Dawid Tomala, który pokonał 5000 metrów w 19:35.68. Srebrny medal zdobył Rafał Augustyn (19:44.78), a brązowy Rafał Fedaczyński (20:38.24).

Specjalne nagrody od European Atheltics otrzymali Ireneusz Bukowiecki i Dariusz Łoś – szkoleniowcy zostali docenieni za dotychczasową pracę w sferze lekkoatletyki.

Dariusz Łoś oraz Ireneusz Bukowiecki zostali uhonorowani przez European Athletics (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Wyniki: Toruń