1 / 0

Rio: 17 medali lekkoatletów w Paraolimpiadzie

17 medali – 4 złote, 9 srebrnych i 4 brązowe - zdobyli nasi lekkoatleci podczas Igrzysk Paraolimpijskich zakończonych w niedzielę w Rio de Janeiro, w klasyfikacji medalowej Polacy zajęli 9. miejsce a w punktowej – 8 (194 pkt).

Chiny triumfowały w klasyfikacji medalowej 32 złote, 23 srebrne i 12 brązowych medali, przed USA (16-15-11) i Wielką Brytanią (15-7-11) oraz punktowej (722 pkt), przed USA (497) i Brazylią (368).
W lekkoatletyce rozdzielono 177 kompletów medali (w Londynie ’12 – 170, a najwięcej w 1984 r. w Stoke Mandeville GBR i Nowym Jorku – 449).
Reprezentantom Polski najbardziej powiodło się w Rio de Janeiro w kategorii „20” (niepełnosprawni intelektualnie), w 8 rozegranych finałach zdobyliśmy 5 medali (w Londynie w 6 finałach w kategorii „20” – 6 medali).

Rzut oszczepem K F45/46 41.07 Katarzyna Piekart

Poniżej jeden z najbardziej dramatycznych momentów podczas igrzysk w Rio  rekordzistka świata Barbara Niewiedział upada przed metą biegu finałowego na 400 m, przekracza jednak tułowiem płaszczyznę linii mety i zdobywa brązowy medal, wyprzedzając o 0.04 rywalkę na torze 6.

Ewa Durska, Maciej Lepiato i Barbara Niewiedział zdobywali również złote medale przed czterema laty w Londynie. Medalistami wówczas byli również Alicja Fiodorow, Daniel Pek, Karolina Kucharczyk, Janusz Rokicki i Katarzyna Piekart. Londyńskie Igrzyska Paraolimpijskie w lekkoatletyce Polska zakończyła z 18 medalami (6-7-5), na 9. miejscu w klasyfikacji medalowej.